Česnek má širokou škálu využití nejen při vaření. Skvěle funguje i jako čistič

Česnek je vynikající nejen v kuchyni, jeho antibakteriální vlastnosti využijete také při úklidu, když si z něj a octa připravíte jednoduchý domácí čistič.

i Zdroj fotografie: F Ceragioli / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud toužíte po vlastním domácím čističi vhodném na téměř všechny druhy povrchů, určitě vyzkoušejte ten z česneku a octa. Tyto dvě ingredience smíchané ve správném poměru vytvoří naprosto dokonalý, a hlavně přírodní čistič, který můžete využít opravdu kdykoliv a kdekoliv. Jeho výroba je jednoduchá a zabere téměř minimum vašeho času.

Vlastnosti česneku lze využít pro přípravu čističe

Podle výsledků dostupných studií je česnek vysoce antibakteriální a protiplísňový. Obsahuje alicin, který v boji proti bakteriím velmi pomáhá, ovšem vždy jemným a neagresivním způsobem. Česnek můžete využít kromě ochucení jídla ke spoustě jiných věcí, od výroby domácího čističe až po zbavení se škůdců na zahradě. Je to všestranná rostlina, které se vždy vyplatí mít doma velkou zásobu.

Loupání česneku

Jak dostat zápach česneku z rukou: Znalé hospodyňky se ho zbavují kávovou sedlinou

K výrobě domácího čističe z česneku si připravte obyčejnou lahvičku s rozprašovačem, bílý ocet a nakonec také hlavičku česneku a váš oblíbený esenciální olej. Láhev pak jednoduše naplňte octem, přidejte do ní zhruba pět stroužků drceného česneku a doplňte esenciálním olejem k zamaskování česnekové vůně. Všechny ingredience v rozprašovači dobře promíchejte a nechte alespoň osm hodin odstát.

S česnekem ošetříte povrchy i rostliny

Takto připravený domácí čistič můžete použít opravdu na jakékoliv povrchy ve vaší domácnosti, od vnitřku lednice až po připáleniny na sporáku. Jemný česnekový odér může osoby, jež mají citlivější čich, trochu dráždit, ale přidáním esenciálního oleje by měl být problém snadno vyřešen. Pokud vás netrápí nečistoty v domácnosti, ale spíše škůdci nebo plísně na zahradě, výluh z česneku můžete použít také.

stroužky česneku na talíři iZdroj fotografie: Pexels

K likvidaci škůdců na zahradě postačí smíchat česnek ve správném poměru jen s vodou. Ve dvou šálcích vody rozmačkejte dva stroužky česneku. Takto připravený roztok nechte jeden den stát a pak ho zřeďte dalšími dvanácti šálky vody. Postřik můžete aplikovat na listy, které jsou napadené škůdci, ale můžete ho rozprášit i kolem rostlin, což všechny potenciální škůdce dostatečně vystraší. Česnek proto už dávno nepatří jen do kuchyně a jeho potenciál by se měl naplno využívat, ať už v oblasti hygieny, či například zahradničení.

Jak používáte česnek vy?

Zdroj: TheKitchn
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články