Česnek dopomůže k bujnému kvetení orchideje. Škůdci, bakterie ani plíseň si na ni nepřijdou

Orchideje mohou kvést výrazně většími květy, než doposud. Připravte si česnekovou zálivku, která jejich kvetení povzbudí.

orchideje v květináči i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Škůdci a choroby často stojí za špatným prospíváním rostliny, nedostatečným kvetením i možným úhynem. Mezi takové elementy rozhodně patří i vznikající plísně, které milují vlhký substrát. A právě vlhkost podporuje jejich množení. S plísní se dá bojovat pomocí všemožných postřiků nebo přírodní cestou, která bývá celkově šetrnější nejen k půdě, ale i rostlině samotné. Připravte si česnekovou zálivku, která plíseň zlikviduje a vaše orchidej bude kvést rychleji, déle a květy budou dosahovat větších rozměrů.

Jak na přípravu česnekové zálivky

Blahodárné účinky česneku asi není třeba moc připomínat. Pro lidský organismus představuje přírodní formu antibiotik, snižuje cholesterol, posiluje imunitu a působí preventivně proti maligním onemocněním. Stejně tak prospěšný je však česnek i pro rostliny. Mezi jeho pozitiva patří to, že působí antibakteriálně, odrazuje škůdce a je účinným prostředkem proti plísním. Navíc díky česnekové vodě dosáhne orchidej velkých květů, po kterých jistě toužíte.

Oloupaný a nakrájený česnek iZdroj fotografie: Pixabay

Příprava česnekové zálivky pro orchideje je přitom jednoduchou záležitostí. Připravte si 3–4 stroužky česneku a ty nasekejte na co nejmenší části. Použít můžete i struhadlo nebo lis. Takto připravený česnek dejte do 1 litru převařené a vychladlé vody a nechte 1 den odstát při pokojové teplotě. Další den vodu přeceďte, abyste získali pouze čistý výluh už bez kousků česneku. Orchidej vložte do vhodné nádoby, která pojme i česnekovou vodu, a nechte ji tekutinu vsáknout. Výluh připravujte vždy čerstvý.

Běžná starost o orchideje

Orchideje dokáží svými květy přivodit nejeden úsměv. Jsou nádherné, exotické a často vhodné i pro pěstitele, který je zatím amatér. Orchideje milují světlo, pozor ale na přímé slunce, které jim příliš nesvědčí. Rostliny by také měly být chráněná před průvanem. Vzhledem k tomu, že pochází z deštných pralesů, potřebují pro svůj správný a vitální růst vlhkost. Orchideje je tedy vhodné i rosit.

Běžně pěstované orchideje vyžadují vzdušný a propustný substrát. Vyhovují jim těsnější podmínky, volte proto květináče určené přímo pro orchideje, které mají speciální otvory, kterými mohou kořeny volně prorůstat.

Jaké přírodní prostředky používáte na plísně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články