Školácké chyby, které při zpracování cibule dělá 92 % hospodyněk. Nesprávné použití soli je nejčastější z nich

Zdraví přínosná zelenina, která při přípravě často potrápí i zkušeného šéfkuchaře. Vyhněte se častým chybám při tepelné úpravě cibule. Zaručeně bude lépe chutnat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje jen málo jídel, jejichž základem není cibule. Lehce osmažená dohněda dokáže každému jídlu dodat lehce pikantní chuť. Navíc tato zelenina obsahuje spoustu vitamínů a stopových prvků. Její konzumace je velmi prospěšná, přesto je její příprava někdy opravdový oříšek. Je čas setřít slzy z krájení cibule a vrhnout se na její správnou tepelnou úpravu. A rozhodně je načase vyhnout se těmto častým chybám. 

Nejčastější chyby při výběru cibule

Pokud jste se domnívali, že barva cibule nehraje příliš důležitou roli, pletli jste se. Každý druh cibule je svými vlastnostmi vhodný k něčemu jinému. Kromě barvy se liší šťavnatostí i intenzitou chuti a při špatném výběru tím můžete zkazit celkovou chuť pokrmu. 

Zapamatujte si proto, že žlutá cibule je nejuniverzálnější. I při tepelném zpracování zůstává pevná a neztrácí svou chuť. Výborně chutná i syrová, můžete ji přidat jak do studených jídel, tak i ke smažení. Červená cibule už tak lehce stravitelná není. Pokud ji budete chtít konzumovat syrovou, je lepší ji předem namočit. Bílá cibule je zase měkká a má jemnou chuť. Není vůbec vhodná ke smažení, kde by její chuť mohla zaniknout.

Kořen cibule odstraňte jako poslední

Pokud nejste v kuchyni ostřílenými profíky, možná nevíte, že kořen cibule se odkrajuje až jako poslední. Jakkoliv chcete cibuli nakrájet, ujistěte se, že kořen bude držet jednotlivé vrstvy cibule pohromadě co nejdéle. Tím, že se vrstvy cibule nebudou rozpadat, zamezíte výparu látek, kvůli nimž se vám spouští z očí potoky slz. Cibuli tak ve výsledku nakrájíte snadněji a mnohem rychleji. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte nůž s ostrou čepelí

Další chyba, které byste se rozhodně měli vyhnout, je použití tupého nože. Za prvé je krájení tupým nožem nebezpečné, protože může snáze sklouznout z povrchu cibule, a tím vás poranit. A za druhé tupým nožem víc poškodíte jednotlivá cibulová vlákna. Nepůjdou vám tak dobře nakrájet a ještě u toho kvůli výparům budete více brečet. 

Sůl přidávejte během vaření

Sůl pomáhá vytáhnout přebytečnou vodu z cibule, proto je dobré přidávat ji již během tepelné úpravy cibule, a ne až ve chvíli, kdy je pokrm hotový. V případě, že chcete cibuli smažit, posolte ji hned ve chvíli, kdy ji dáte na pánev. Výsledkem bude chutná a zlatavě-hnědá cibulka.

Jaké vychytávky s cibulí znáte vy?

Zdroj: Mashed
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat