Jak vyčistit sprchovou hlavici: S většími nánosy vodního kamene si poradí octová lázeň

Vodní kámen je problém mnoha koupelen. A usazuje se obzvlášť na místech opomíjených během úklidu. Zlikvidujte jej jednou provždy.

Sprchová hlavice potřebuje vyčistit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během úklidu koupelny se spousta lidí soustředí na to, aby se leskly především kachličky, dveře sprchového koutu a vana. Zato sprchová hlavice bývá často opomíjena, což tvoří ideální podmínky pro vodní kámen. Často se jí lidé začnou zabývat, když zpozorují, že voda teče slabým proudem nebo z některých otvorů neteče vůbec. Což je znamení, že je již sprchová hlavice silně zanesená. To se dá naštěstí lehce napravit, a to i bez nákupu speciálních čisticích přípravků.

Hlavici zachrání ocet a kartáček

Pokud není sprchová hlavice zanesená moc, můžete zkusit vodní kámen odstranit mechanicky. K tomu vám pomůžou mezizubní kartáčky. Těmi jednoduše vyčistíte jednotlivé otvory ve sprše. Pokud je ale kamene víc, musí přijít na řadu něco silnějšího – bílý ocet. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1, přelijte do rozprašovače a hlavici hojně postříkejte. Nechte působit pár minut, pusťte vodu a zkontrolujte, zda se otvory za tu dobu uvolnily.

Octová lázeň na vodní kámen

Nepřinesl-li trik s rozprašovačem kýžený efekt a hlavice je stále zanesená, musíte na vodní kámen vyrukovat s těžším kalibrem. Směs octa a vody nalijte do nádoby a vnořte do ní sprchovou hlavici. Nechte působit po dobu dvou hodin. Jedná se o nejúčinnější metodu, která si poradí i s většími nánosy kamene a navíc propůjčí hlavici lesk. Pokud nesnesete zápach octa, můžete ho nahradit kyselinou citronovou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ekologický úklid bez problémů

Jste-li příznivci ekologického úklidu, ocet oceníte nejen v koupelně. Pokud se vodní kámen usadil v rychlovarné konvici, převařte v ní nejdříve ocet a potom vodu. Kámen se uvolní a konvice bude jako nová. Pastou z jedné sody a octa zase vyčistíte usazeniny v rozích koupelny či fleky na skle trouby. Využijete jej i při úklidu toalety. I tady zatočí s vodním kamenem, pokud s ním pořádně vyčistíte vnitřek mísy. Ocet také vydezinfikuje WC štětku, stačí ji v něm nechat přes noc namočenou.

Jak se zbavujete vodního kamene?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články