Sněhově bílé ložní prádlo, jako právě koupené z obchodu, bez použití drahé chemie a bělidel. Stačí mít doma 2 základní ingredience

Pokud chcete udržet váš textil zářivě bílý, zkuste tuto lety ověřenou metodu. Je levná, jednoduchá a fungovala už i našim babičkám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte v domácnosti sněhově bílé prostěradlo, povlečení, záclony či jiné látky a chcete je v takovém stavu udržet i nadále? Jednou z nabízených možností, jak toho dosáhnout, je zakoupení bělidla v drogérii. Oproti tomu zde však stojí i jiné řešení, a to je použití soli. S její pomocí totiž udržovaly bílé prádlo naše babičky, tato metoda je však využitelné i dnes.

Před samotným praním textil namočte

Je důležité před započetím jakýchkoliv procedur zbavit prádlo prachu, čehož dosáhnete buď vytřepáním nebo opláchnutím pod tekoucí vodou. Pro usnadnění námahy a snazší budoucí práci s textilem ho nechte 10 minut máčet v teplé vodě. Během nich si připravíte roztok, v němž budete prádlo namáčet poté, co ho vytáhnete z vody a opláchnete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezáleží na tom, jestli připravíte směs v kýblu, lavoru nebo kvůli tomu rovnou napustíte plnou vanu, bude se od toho odvíjet jen poměr jednotlivých složek. Ten se bude lišit i podle toho, jaký druh textilu chcete vybělit. Pokud se jedné o záclony a podobné jemné prádlo, použijete přibližně 6 lžic soli na 10 litrů vody. U prostěradel se zvýší množství na 8 až 10 lžic na stejné množství vody.

Nejdřív sůl, pak ocet a šup s tím do pračky

Výše zmíněné potřebné množství soli rozpustíte v dostatečném množství horké vody a prádlo v tomto roztoku necháte máčet dalších 10 minut. Během této doby by se měl dostavit požadovaný bělící efekt. Po určené době textil vytáhnete, opláchnete tekoucí vodou a připravíte si druhý roztok. Ten se bude skládat z horké vody a octa, jehož množství si už nemusíte přepočítávat podle druhu prádla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na konci této procedury bude všechen textil zářivě bílý a bez zažloutlých skvrn či odstínů.

Jediným kritériem pro přidání octa je objem vody, přičemž zde na 10litrový lavor použijete 2 lžíce. Do tohoto horkého roztoku opět ponoříte textil na 10 minut a následně znovu opláchnete čistou tekoucí vodou. Posledním krokem je vyprání záclon a prostěradel v pračce, která dodělá zbytek práce za vás. Po jeho vytažení z pračky a usušení byste měli vidět, že je látka bělejší než před vypráním.

Zdroj: Apartment Therapy

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články