Pokud se konvice dlouho nečistí, spotřebovává více elektřiny. Na odvápnění ale není vhodné používat ocet ani citron

Delší životnost konvice lze zajistit pravidelnou pečlivou údržbou a odvápněním. Většina lidí však při této činnosti dělá stále stejnou chybu a používá nevhodné prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rady našich babiček, které na čištění rychlovarné konvice preferovaly přírodní prostředky, jsou sice účinné, ale ne úplně nejvhodnější a nejlepší. Nyní je řeč o octu či citronu. Tyto složky mají ve spojení s trochou soli zbavit konvici vodního kamene a zažraných nečistot. Jenomže jsou zbytečně agresivní a odborníci jejich používání rozhodně nedoporučují.

Někdy nejsou přírodní složky dobrá volba

Přejete-li si, aby vám konvice dlouho sloužila, pravidelně ji čistěte a odvápňujte. Nejen, že se zbavíte vodního kamene a drobných nečistot, rovněž prodloužíte rychlovarné konvici životnost a ušetříte za elektrickou energii. Ano. Pokud není konvice dokonale vyčištěná, spolkne více elektrické energie. Od věci není rychlovarnou konvici alespoň jednou za měsíc odvápnit profesionálním prostředkem. Tento postup je účinný a funguje mnohem lépe než ocet, citron nebo kyselina citronová.

Když máte doma tvrdou vodu

Bydlíte-li v destinaci, kde se vyskytuje tvrdá voda, konvice bude více zanesená. Neklesejte na mysli, budete ji muset jen častěji čistit. Frekvence čištění tedy závisí především na tvrdosti vody. Nejlepší je, když je vybaveno vodovodní potrubí speciálním filtrem, díky tomu se totiž snižuje tvorba vodního kamene a spotřebiče v domácnosti se nebudou hodně zanášet. Jakou máte tvrdost vody, poznáte již na první pohled, proto se podle toho zařiďte.

Hromada žlutých citronů iZdroj fotografie: Pixabay

Jak odstranit vodní kámen?

Odstraňovač vodního kamene koupíte v každé dobré drogerii nebo si ho snadno objednáte za pár korun přes internet. Takový pomocník vás nikdy nezklame a jeho používání si oblíbíte. Postačí, když přidáte cca 50 ml multifunkčního odvápňovače do jednoho litru vody a konvici zapnete. Voda bude při vaření bublat, konvice se tak bude čistit a nakonec sama vypne. Po chvíli působení ji důkladně a několikrát vypláchněte.

A čím čistíte rychlovarnou konvici vy?

Zdroj: BBCGoodFood
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů