Každému, kdo tohle nemá na svém domě, hrozí pokuta 10 000 Kč. Týká se to i vás?

Zjistěte, které nemovitosti musí být označeny číslem popisným nebo evidenčním. Kromě toho, že vás půjde lépe najít, se navíc vyhnete tučné pokutě při neoznačení.

i Zdroj fotografie: Matěj Baťha/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Čísla popisná pomáhají s orientací v obcích a městech. I když se na všechny druhy nemovitostí povinnost jejich označení nevztahuje, v některých případech zákon hovoří jasně. Za jeho nedodržení pak majitelé dané nemovitosti riskují pokutu až 10 000 Kč. Podle webu MoravskoslezskýDeník provádí namátkové kontroly příslušníci stavebního úřadu. Pokud i na vašem domě doposud číslo popisné scházelo, měli byste to co nejdříve napravit. Mně se nejvíce líbí jednotlivá velká čísla, která jdou dobře přečíst. Na výběr však máte spoustu možností.

Kdy musí být nemovitost označená

Přestože se na pozemcích často nachází nemovitosti různých druhů a určené pro různá využití, povinnost jejich označení se týká jen pár z nich. Především byste měli číslem popisným označit tu, ve které bydlíte. Kromě rodinných domů se tak tato povinnost vztahuje i na objekty pro rodinnou rekreaci, které při splnění určitých podmínek mohou také sloužit k trvalému bydlení. Na jejich rekonstrukci navíc stát nově nabízí i dotace ve výši až 1 milionu korun, jak jsme psali na adbz.

Jak nemovitost správně označit

Na trhu je dostupné celé množství tabulek a cedulí, kterými lze danou nemovitost označit. Některé varianty jsou navíc hotovým uměleckým dílem, a tak můžete svůj domov zvenčí velmi originálně a nápaditě ozdobit. Důležité je, aby bylo číslo popisné nebo číslo evidenční dobře čitelné a na viditelném místě. Zpravidla byste měli umožnit, aby bylo možné jej přečíst už z příjezdové cesty. Kromě domovní fasády jej tak lze umístit i na plot nebo poštovní schránku na brance. Někteří jej mají i v okně.

číslo popsiné na plotě iZdroj fotografie: Pixabay
Za porušení zákona a neoznačení nemovitosti číslem popisným vám hrozí pokuta až 10 000 Kč

Vyhněte se pokutě za neoznačení nemovitosti

Příslušníci stavebního úřadu zpravidla provádí na daném území kontroly namátkově nebo na udání. Během ní zaznamenají veškeré nedostatky a během následujících dnů vám zašlou výzvu k jejich odstranění i se stanovenou lhůtou, kterou pro tyto úkony máte. Při neuposlechnutí výzvy však mohou přistoupit k razantnějším krokům a udělit vám pokutu.

Mobilní domy jsou hitem už i v ČR. V čem omezuje přísná česká legislativa tento levný sen o bydlení?

Podle webu ČeskéStavby pravidla pro označení nemovitostí upravuje zákon č. 128/2000 Sb., o obcích. Číslo popisné nebo evidenční udělí dané nemovitosti přímo stavební úřad. Na jejím majiteli pak je, aby svou povinnost jejího označení splnil a stavebnímu úřadu vyhověl, jako naše čtenářka Alžběta P. z Valašského Meziříčí: „Ani jsme nevěděli, že náš dům musí být označen číslem popisným. Vždy byl, ale po zateplení se nám původní cedulka na fasádu nehodila. Po výzvě úřadu jsme pořídili novou a máme klid.“

Jakým způsobem máte svůj dům označený vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články