Zasaďte tuto rostlinu a slimáci se k vaší zahradě ani nepřiblíží
adbz.cz » Hobby » Slimáci se ani neopováží vstoupit na zahradu. Odradí je hlístice, pivo i bylinky, které nesnáší

Slimáci se ani neopováží vstoupit na zahradu. Odradí je hlístice, pivo i bylinky, které nesnáší

Boj se slimáky může být zdlouhavý a otravný. Existují ale účinné metody, jak se jich zbavit jednou provždy.

jak na slimáky
Zdroj fotografie: iStock

Slimáci představují vážné nebezpečí pro vaši zahradu a především plodiny, o které se staráte. Nechcete-li přijít během několika dnů o veškerou úrodu, je potřeba udělat vše pro to, aby pro slimáky byla vaše zahrada nežádoucím místem. Právě na jaře začíná období, kdy se slimáci pomalu začínají objevovat na záhonech.

Zbavte se skrýší na zahradě

V prvé řadě je nutné odstranit všechny skrýše, kde mohou slimáci přebývat. Jedná se o různé škvíry na terase, v okolí zahradního nábytku, pod kládami, kameny či jiným materiálem. Tím, že slimáky zbavíte jejich úkrytu, budou napospas přirozeným predátorům. Mezi nepřátelé číslo jedna se řadí žáby, ptáci, ježci a čolci.

Nechemickou cestou je i vysazení hlístic

Tento způsob je velmi šetrný k životnímu prostředí a nezpůsobí žádnou újmu vám, ani domácím mazlíčkům. Jednoduše postačí tyto půdní mikroorganismy, které parazitují právě na slimácích, smíchat s vodou, zalít záhony a o zbytek se již starat nemusíte. Zálivku je možné aplikovat na záhony, trávník, kompost i ve skleníku a nemusíte mít obavy z konzumace ovoce a zeleniny. Jedinou podmínkou je, že půda by měla mít více než 5 °C, aby zálivka fungovala správně.

Některé druhy bylinek slimákům nevoní

Vysazením některých bylin docílíte toho, že se slimáci budou vaší zahrádce obloukem vyhýbat. Patří mezi ně majoránka, tymián, šalvěj, fenykl, anýz či rozmarýn.

Bylinky odpuzující slimáky
Zdroj fotografie: Pixabay

Nachystejte slimákům pivní past

Vůně piva je pro slimáky velmi vábivá. Postačí do míst, kde se jich pohybuje větší množství, umístit misku naplněnou pivem a slimáci si k ní snadno najdou cestu. Misku můžete zakopat níže, aby měli přístup snadnější, okraj nádoby by měl být asi 2–3 cm nad zemí.

Přes cestičky z ostrých materiálů slimáci neprojdou

Slimák patří mezi měkkýše a ostré předměty jsou pro ně tedy velkou překážkou. V místech, kde je nechcete, postačí vysypat ostré kamínky, nadrcené skořápky, ostrý písek, nebo jehličí.

Přírodním repelentem je i skořice

Skořice má velmi výraznou vůni, která ale slimáky odrazuje. Rovnou do záhonů tedy rozmělněte mletou skořici. Ač je to metoda úspěšná, bohužel ji budete muset opakovat po každém větším dešti.

Kachny indicky bezec
Zdroj fotografie: Pixabay

Aplikujte účinné měděné pásky

Měď způsobí, že slimák dostane slabý elektrický šok pokaždé, když se k pásku přiblíží. Samolepící měděnou pásku tedy přilepte na okraj skleníku, květináč, vyvýšený záhon; zkrátka všude, kde vám slimáci působí potíže.

Chovejte indické běžce, žerou slimáky

Indičtí běžci jsou kachny, které se živí slimáky, ale také žížalami a larvami. Jedná se o velmi efektivní způsob, jak se slimáků dlouhodobě zbavit, potřebují ale k úplnému štěstí poměrně velké prostranství a spoustu vody. Jsou velmi aktivní, neustále v pohybu a bez ustání vyhledávají potravu. Nemusíte mít ale obavy, že by vám zahradu zničili.