Způsoby, jak bojovat proti slimákům na zahrádce | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Babičky radí, jak si poradit se slimáky: 7 nejlepších způsobů, které ukončí jejich invazi během pár hodin

Babičky radí, jak si poradit se slimáky: 7 nejlepších způsobů, které ukončí jejich invazi během pár hodin

Slimáci dokážou nadělat na vaší zahrádce pořádnou neplechu. Objevte účinné způsoby, které vám pomohou tyto vetřelce do jednoho zahubit.

slimak rukavice rajcata
Zdroj fotografie: iStock

Pokud se rádi staráte o svou zahrádku, tak pravděpodobně víte, jak velkou dokážou slimáci nadělat neplechu. Nemusíte si však kupovat předražené chemické přípravky, abyste je do jednoho zahubili – skvěle vám s tím pomohou určité přírodní prostředky, které seženete v téměř každém supermarketu. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich. 

1) Kuchyňská sůl na slimáky

Kuchyňská sůl patří mezi nejlepší prostředky pro odstranění slimáků a jiných parazitů, kteří napadají vaši zahrádku. Ne všechny rostliny však mají tohoto přírodního pomocníka rády, a proto je důležité, abyste jej nesypali přímo na hlínu, ale například před záhonek nebo okolo zahrádky. 

2) Hořčice (hořčičný prášek)

Jedním z nejoblíbenějších a nejúčinnějších prostředků proti slimákům je hořčičný prášek, kterým stačí rostlinu zcela posypat a nechat ho působit. Skvěle odežene všechny škůdce a rostlinám nijak neublíží. 

horcice
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Dřevěný popel na škůdce

Dřevěný popel se často používá jako potaš, ovšem jde také o skvělý prostředek, který dokáže odpudit veškeré slimáky. Přilepí se jim totiž na jejich slizká těla a oni se již nebudou moci pohybovat.

4) Vaječné skořápky proti slimákům

Slimáci se jen těžko dostávají přes ostré překážky, jako jsou například rozdrcené vaječné skořápky – mají totiž velmi křehká těla, takže na nich ostré hrany napáchají velké škody, kvůli kterým buď zahynou, nebo raději odlezou někam pryč. Vhodné jsou také rozdrcené skořápky od ořechů. 

5) Čpavek, ocet a jedlá soda

Postřik čpavkem, octem a jedlou sodou je vynikajícím způsobem ochrany rostlin před slimáky a plži. Roztok připravíte tak, že vezmete 1 lžičku (nejlépe 9%) octa a rozpustíte ji v 1 litru vody. Přidejte lžičku čpavku a rostliny postříkejte na horní straně listů a pod nimi.

uklid ocet citron
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Použití kávy v zahradě

Pokud nechcete používat chemikálie, můžete zkusit také instantní kávu, která funguje podobně jako nejsilnější komerční přípravky. Na rozdíl od nich je však káva neškodná. Stačí ji jednoduše nasypat kolem rostlin.

7) Písek proti slimákům

Chcete-li zahradní záhony zcela ochránit před slimáky, stačí kolem nich nasypat písek. Skvěle vám také poslouží epsomská sůl (síran hořečnatý). 

Jak proti slimákům na zahradě bojujete vy? 

Zdroj: TheSpruce