Nenechte se utlačovat slimáky. Pomocí chalupářských fíglů učiníte jejich teroru jednou provždy stop

Zřejmě milujete zahradničení stejně jako my. Existuje jen jediné, co nám tuto radost z bohaté úrody může zničit. Jsou to slimáci – zbavte se jich.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata, okurky, jahody, ředkvičky, kedluben – je mnoho zeleniny, na níž si slimák rád pochutná. Jakmile vám zahradu zamoří slimáci, jedná se o malér, jelikož hrozí zničení celé úrody, se kterou jste měli takovou práci. Existuje několik tipů na odstranění slimáků ze zahrady. Pokud je na zahradě nemáte, je to velké plus, ale i tak můžete využít některé nápady jako preventivní opatření. 

Rostliny a prostor pro prospěšnou zvěř

Nejšetrnější způsob, jak se zbavit slimáků, je rozmístění aromatických rostlin kolem záhonů. Fungují na podobném principu jako pesticidy, akorát přírodním způsobem. Vůně květin, jako je jarmanka větší, pelyněk, fenykl, anýz, rozmarýn a routa vonná, je odrazuje. Například routa nebo jarmanka se sází i do fóliáku či skleníku hned vedle plodin. To stejné platí v zahradě, sázejte vonné rostliny kolem zeleniny. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Slimáci se hodně skrývají pod mírně nadzvedlými kameny, zahradním nábytkem a tak dále. Odstraňte jejich úkryty a vystavte je prospěšné zvěři. To znamená, že zvěř, která se živí slimáky, vaši zahradu ochrání. Například ježci – ti slimáky zbožňují. Pokud máte živý plot, nechte někde kus mezery ve spodní části, to stejné platí i pro pletivo a jiné. Zajistěte tak ježkům klidnou oblast a také úkryt. Dalšími pomocníky pro vás budou ropuchy a drozd zpěvní.   

Pivo a ostrá zábrana

Levný a také efektivní způsob, jak odlákat slimáky, je pivo. Nejdříve vykopejte u rostliny díru, aby se do ní vešla půlka misky, poté ji dejte do země a nalijte do ní pivo, které by ale nemělo sahat až po okraje. Vůně piva vábí slimáky, kteří do misky spadnou, ale vylézt se jim již nepodaří. Okraj nádoby držte nad zemí přibližně tři centimetry. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Slimáci mají hladké tělo, takže pichlavá bariéra u rostlin jim zabrání v pojídání plodin. Stačí drcené vaječné skořápky, klidně i jehličí, zbytky listí – cokoli, co je dostatečné pichlavé, aby se slimák k rostlině nedostal. Skvělým pomocníkem může být i hrubý písek. Ovšem u tohoto materiálu dbejte na to, aby se nezměnila kvalita půdy. Skořápky působí i jako hnojivo, takže budou ideálnější. 

Návnada a sůl, která vždy zabere

Například starší listy hlávkového salátu nebo zelí, odkrojky od okurků nebo klidně i granule pro kočky odložte do koutu na zahradu, kam slimáky nalákáte. Jakmile uvidíte na zelenině větší množství slimáků, posbírejte je a zbavte se jich. Slimáci vystrkují své růžky převážně k večeru, nejlépe když spadne rosa. Takže když se vydáte na večerní procházku zahradou, všechny je zvládnete posbírat. Nezapomínejte procházet i kolem záhonů, plotů a jinde. Trpělivost vás přivede ke kýženému výsledku. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Sůl je spolehlivým, ale i mírně drastickým způsobem, jak se slimáků zbavit. Solí byste neměli sypat zeminu a ani rostliny, protože sůl může obojí nepříznivě ovlivnit. Pokud uvidíte slimáka, jednoduše ho zasypte solí. Tato kuchyňská potřeba ho dokáže spolehlivě zničit – rozleptat. Ale skutečně dejte pozor na to, abyste je solili dostatečně daleko od rostlin.

Zdroj: Theenglishgarden

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články