Zlikvidujte slimáky do jednoho: Ověřené způsoby, které vaši zahradu ochrání před vetřelci

Slimáci dokáží nadělat na zahradě pěknou neplechu. Zbavte se jich pomocí těchto 7 snadných a osvědčených způsobů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud vlastníte zahradu, jistě jste se již setkali s vetřelci, jako jsou právě slimáci. Tito slizcí a nevzhlední tvorové dokáží nadělat pěknou neplechu na vašem trávníku nebo na rostlinách, které pěstujete. Pokud si tedy chcete zachovat váš venkovní prostor pouze pro sebe a svou rodinu, níže se můžete podívat na 7 osvědčených způsobů, které vám pomohou dát všem slimákům rychlý sbohem. 

1) Utopte je pomocí piva nebo hroznové šťávy 

Se slimáky vám pomůže jednou pro vždy zatočit obyčejné pivo nebo hroznová šťáva. Jednu z těchto ingrediencí stačí akorát nalít do misky nebo sklenice tak, aby byla z poloviny plná, vybrat místo, kde se tvorové často vyskytují, a nádobu do něj z půlky zahrabat. Pivo totiž obsahuje kvasnice, které slimáky přitahují – jakmile však po nich půjdou, spadnou a utopí se. 

2) Hubení slimáků pomocí soli

Pokud chcete zahubit slimáky co nejrychleji a nejúčinněji, použijte obyčejnou sůl – tu má ve své kuchyni pravděpodobně každý z nás. Sůl má tendenci z těchto tvorů (a obecně z měkkýšů) absorbovat vodu, což znamená, že je dokáže velmi rychle vysušit – a tím také zabít. Sůl nasypte přímo na slimáky a rozhodně nešetřete. Mějte však na paměti, že touto metodou můžete poškodit své rostliny.  

iZdroj fotografie: Unsplash

3) Zalévejte své rostliny zpravidla ráno 

Jedním z dalších vynikajících způsobů, jak se zbavit slimáků, je jednoduše změnit způsob zalévání zahrady a namísto večera rostliny zalévat zpravidla ráno – pokud budou získávat dostatek vody, neměla by mít změna rozvrhu vliv na jejich zdraví. Jakmile však začnete tento způsob aplikovat, vaše zahrada bude v noci sušší, což ji učiní méně atraktivní pro slimáky, kteří se půjdou v noci nakrmit. 

4) Vyzkoušejte domácí pasti

Stejně tak, jako funguje na slimáky pivo a hroznová šťáva, může fungovat také citrusové ovoce, melounové slupky nebo pasti na slimáky zakoupené v obchodě. Tyto produkty a potraviny sice slimáci v oblibě nemají, ale jejich pach je přiláká, chytí a následně velmi účinně usmrtí. 

5) Vysazujte rostliny, které slimáky nepřitahují 

Některé rostliny jsou pro slimáky méně atraktivní než jiné. Pokud chcete zabránit jejich výskytu, měli byste si ve své zahrádce vysadit: 

  • Levandule
  • Rozmarýn
  • Šalvěj
  • Mák
  • Pelargonie
  • Fuchsie
  • Lichořeřišnice
  • Libora
iZdroj fotografie: Pixabay

Ačkoliv je tato metoda velmi účinná, měli byste brát na vědomí, že slimáky pouze zažene, nikoliv zahubí. 

6) Vytvořte bariéru proti slimákům

Takzvané bariéry mohou být také velmi účinnou metodou, jak se efektivně zbavit slimáků – a to navíc bez jejich zbytečného zahubení. Jedním takovým materiálem, který můžete použít, je například měď. Ta vůči slimákům způsobuje elektrické šoky, které jim ztěžují pohyb. Kov můžete umístit jednoduše tam, kde chcete zamezit jejich přítomnosti. Stejně účinně fungují také hrubé látky, jako jsou rozemleté vaječné skořápky a smirkový papír.

7) Pořiďte si na zahradu dravce 

Slepice, husy, kachny, krůty, žáby, hlístice a ptáci jsou přirozenými predátory, kteří si velmi rádi pochutnají na slimácích. Pokud si některého z nich pořídíte, je velká šance, že se tito slizcí tvorové budou od vaší zahrady držet dostatečně daleko.

Jak svou zahradu proti přítomnosti slimáků chráníte vy? 

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články