Ježka se nevyplatí ze zahrady vyhánět. Je to přirozený zabiják slimáků

Slimáci jsou opravdovým a často se objevujícím strašákem každé zahrady. Mají ale přirozené nepřátele, například ježci si na nich velmi rádi pochutnávají.

i Zdroj fotografie: Armineaghayan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slimáci na každé zahradě představují nezvané hosty a jejich působení dokáže zlikvidovat úrodu během opravdu krátké doby. Na jednu stranu jsou i užiteční. Požírají veškeré organické zbytky v půdě v podobě mrtvých zvířat či exkrementů a lákají je také rozkládající se rostliny. V tomto ohledu jsou podobní žížalám, které půdu provzdušňují. Často je ale láká i vypěstovaná úroda. V tomto případě je pak na zahradě určitě neuvidíte rádi.

Jakmile zaprší, je slimáků plná zahrada

Problémy se slimáky trápí asi každého zahrádkáře. Kdykoli je po dešti, vyrojí se jich enormní množství a jejich devastace zahrady může začít. Bydlíte-li v blízkosti pole, louky, lesa či jiného porostu, jste na jejich přítomnost zvyklí. Nic to ale nemění na věci, že je nutné se jich zbavit. Přestože je k dostání nespočet chemických přípravků, ne vždy je úplně vhodné je aplikovat mezi záhony se zeleninou, kterou se chystáte konzumovat. Tyto přípravky obsahují spoustu škodlivých látek, jež se do půdy uvolní.

Existují i přírodní a velmi účinné metody, jak slimákům zabránit v jejich běsnění. Odradí je například hlístice či vysazení aromatických bylinek kolem rostoucí zeleniny, které je svou vůní odradí. Je také vhodné odstranit všechny předměty, jež jim mohou v období sucha poskytnout úkryt. Jedná se o kameny, klády, škvíry na terase či plachty. Tím, že je zbavíte skrýší, budou napospas přirozeným predátorům. Mezi ty patří některé druhy ptáků, slepýši, ještěrky, krtci, ale například i ježci, kteří jsou v boji se slimáky opravdovými pomocníky.

Uvidíte-li ježka na zahradě, jásejte

Ježky je nutné si na zahradě hýčkat, jsou velmi užiteční. Požírají larvy a kukly hmyzu, šneky, myši, žáby a v neposlední řadě i slimáky. Na zahradách se objevují v druhé polovině léta a na podzim, kdy hledají potravu pro přežití zimního spánku, ke kterému se ukládají ve chvíli, kdy teploty stabilně klesnou pod 10 °C. Na jaře se pak probouzejí při oteplení na 15 °C. Loví zásadně v noci. V období, kdy aktivně vyhledávají potravu, dokážou urazit za jedinou noc až 3 kilometry. Nabízí-li ale vaše zahrada dostatek potravy, rádi se v ní zabydlí.

Slimák iZdroj fotografie: Pixabay

Aby se jim ale v zahradě líbilo, potřebují úkryt. Ponechte trávník trochu vyšší než obvykle a spadené listí nahrabte na jednu velkou hromadu. Jejich častou skrýší bývají i keře, husté porosty či živé ploty. Zavděk ale vezmou například i naskládaným dřevem, v němž najdou skulinku, ve které se mohou ukrýt před ostatními zvířaty. Stejně jako ostatní živočichové i ježci potřebují vodu. Nachystejte jim na klidném místě napajedlo, aby se mohli osvěžit.

Indičtí běžci jsou na slimáky specialisté

Slimáci rovněž hledají klidná místa k úkrytu. Obzvláště rádi se ukrývají v mulčovací kůře. Postačí ale okolo nasypat rozdrcené vaječné skořápky, přes které nepřejdou. Vaječné skořápky jsou navíc skvělou výživou pro rostliny. V každém koutku zahrady ale slimáky zaručeně objeví indičtí běžci. Toto nelétavé plemeno kachny domácí je vhodné chovat ve více kusech a je třeba mu nabídnout dostatečně velký prostor a vodní plochu, která slouží k páření i očištění peří. Nádoby s vodou je vhodné rozmístit i do dalších koutů zahrady, jelikož každé sousto potřebují zapít.

Jaké máte osvědčené fígle proti slimákům?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články