Jak perfektně a rychle oddělit žloutky od bílků, aniž byste si zašpinili ruce? PET láhev udělá práci za vás

V receptech se velmi často můžete setkat s frází „oddělte bílky od žloutků”. Pro zkušenou kuchařku žádný problém, nováčci mohou ovšem narazit na některé potíže.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Týká se to obzvláště těch případů, kdy je bílky potřeba vyšlehat do kvalitní pěny neboli sněhu. V takové situaci je totiž naprosto klíčové, aby se do bílku nedostal ani gram žloutku. Dost možná si toho nevšimnete, ale jakmile k tomu dojde, sníh zkrátka neušleháte. Naštěstí – podobně jako na mnoho dalších kuchyňských operací – existuje jednoduchá metoda, jak tuto operaci provést. Je použitelná jak pro jedno, tak i pro větší počet vajec.

Kouzlo plastové lahve

K celému triku potřebujete jen dva talíře a plastovou láhev, ideálně PETku, například od Coca-Coly. Vejce rozbijte do jednoho talíře, pozor však na žloutky, nesmíte je porušit. Jakmile vám prasknou, začnou se s bílkem míchat a nemáte šanci. Jednoduše zmáčkněte láhev, přitiskněte hrdlo na žloutek a nasajte ho dovnitř. Pak ho stisknutím láhve vytlačte do druhého, zatím neobsazeného talíře. S trochou cviku budete za chvíli dělat všechno bezmyšlenkovitě.

iZdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Když už jsme u toho, co je vlastně vaječný žloutek? Jde o hlavní zásobárnu živin připravených pro vyvíjející se zárodek. Má tvar zploštělé koule o průměru asi 32–40 milimetrů a objem slepičího je asi 17 cm krychlových. Žloutková membrána obaluje samotnou žloutkovou hmotu a jde o poměrně pevnou a elastickou blánu. Je schopná propustit vodu a plyny, ale nikoli tuky či bílkoviny. Obsahuje 80–90 % vody.

Anatomie vaječného bílku

Bílek, tedy druhá složka, představuje asi 2/3 hmotnosti vejce. Ve slepičím vejci o hmotnosti 58–60 gramů je jeho objem něco kolem 30 mililitrů. Uvnitř bílku lze detekovat kolem 40 bílkovin a neproteinová sušina je tvořena zhruba z poloviny sacharidy a minerálními látkami. Bílek čerstvého vejce má pH 7,6, které se po snesení zvyšuje až na cca 9,6. Vnitřní hustý či tuhý bílek obsahuje na 84 % vody. Jde o 3 % celkového množství bílku ve vejci.

Je tvořen vakovitě, obaluje žloutek a vytváří tzv. chalázy neboli poutka. Jde o spirálovité bílkové provazce, které vznikají z vnitřního hustého bílku a přisedají dvěma vazy ve vnější vrstvě tohoto bílku. S jejich pomocí je pak žloutek udržován ve středu vejce. Bílkoviny bílku jsou plnohodnotné pro obsah esenciálních mastných kyselin. Stravitelnost člověkem dosahuje až 98 % a jejich skladba i obsah je bohatší než u těch v mase nebo mléce.

Jaké další vychytávky pro pečení vás napadají?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články