Tyto 3 chyby výrazně zkrátí život každé kočce. Neděláte je také?
adbz.cz » Hobby » Chovatelské chyby, které kočce zkracují život: Nedostatek vody, suché krmivo a podceňování hygieny

Chovatelské chyby, které kočce zkracují život: Nedostatek vody, suché krmivo a podceňování hygieny

Pokud máte doma kočku, měli byste si dát pozor na tyto 3 nejzávažnější chyby, kterými nevědomky zkracujete její život. Zaměřte se především na krmivo, vodu a hygienu.

kočka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Každý majitel domácího mazlíčka ví, kolik radostí a starostí jeho vlastnictví obnáší. Jakmile se pro pořízení zvířete rozhodnete, je vaší povinností zajistit mu ty nejlepší životní podmínky. Jak upozorňuje web National Library of Medicine, při chovu kočky byste se měli vyvarovat některým základním chybám. Nevědomky jimi zkracujete její život až o několik let. Sami jsme v redakci byli překvapeni, co vše se dá při péči o kočku ještě vylepšit.

Jak kočky komunikují

Stejně jako jiná zvířata, i kočky mají svůj způsob komunikace. Vnímaví majitelé tak dokáží poměrně snadno rozpoznat, co jim chce jejich zvířecí společník naznačit. Zvlášť v případě, kdy s nimi kočka žije již od kotěte. Přesto se vyplatí znát nejčastější příčiny a význam jejich syčení, o čemž jsme se již dříve rozepsali v článku na adbz. K důvodům jejich nespokojenosti se může řadit i některá z těchto tří chyb, kvůli kterým jim není moc dobře.

Vyberte vhodné krmivo

V dnešní době je k dostání velké množství granulí, kapsiček, paštik a různých doplňků stravy pro domácí mazlíčky. Vyhnout byste se však měli všem krmivům, která obsahují konzervanty, dochucovadla, barviva nebo geneticky modifikované přísady. Při dlouhodobé konzumaci mohou kočky začít trpět alergiemi, žaludečními potížemi nebo jinými zdravotními neduhy. Určitě nevybírejte ani levná krmiva s vysokým obsahem kukuřice.

ležící kočka
Zdroj fotografie: Depositphotos
3 chyby, které zkracují život vaší kočky

Nezanedbávejte kočičí hygienu

Důležitou roli hraje také pravidelná očista. Kontrolujte kočce zuby a případně je čistěte. Zvlášť plemena s dlouhou srstí musíte pravidelně vyčesávat. Tím jim pomůžete zbavit se línající srsti a případně zkontrolovat, v jakém stavu je jejich pokožka. Předejdete tím také výskytu parazitů. Během vyčesávání lze v případě zdravotních potíží najít hnis nebo kožní onemocnění. Se stejnou péčí pak možná budou chtít na oplátku očistit vás, jak jsme psali v jednom z minulých článků.

Dohlédněte na pitný režim

Pitný režim je pro domácí zvířata stejně důležitý jako pro lidi. Lepší je kočkám dávat přefiltrovanou vodu, kterou zbavíte různých nečistot a složek, jež by mohly zatížit jejich ledviny. Nesmíte také zapomínat na pravidelné umývání misky s vodou, kde se mohou množit i škodlivé bakterie, což potvrzují i informace na webu Bright Side. Naše čtenářka Šárka Z. z Prahy se podělila o svou zkušenost: ,,Když jsem začala vodu pro kočku filtrovat, začala mnohem více pít a zlepšilo se nejen její zdraví, ale i kvalita srsti a celková vitalita.”