Psi nevyjí jen tak a rozhodně byste je za to neměli kárat. Nejspíš se vám snaží sdělit jednu z těchto 6 věcí

Vytí má vícero důvodů, nejen ten „z televize“. Vytí jsou přitom schopni všichni psi, ale výraznější je u určitých plemen, jako jsou bíglové nebo husky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Psi používají mnoho různých typů vokalizací, postojů těla a pohybů, jako je například vrtění ocáskem. Tím odesílají nejrůznější zprávy jak lidem, tak ostatním psům. Podobně jako štěkání nebo vrčení je vytí typickým projevem, který psi používají ke komunikaci. Vyjí z mnoha různých důvodů, jedním z nich je například hledání pozornosti, když se cítí osamělí. Z jakého důvodu vyje váš mazlíček?

Reaguje na něco, co slyší

Mnoho psů vyje, když uslyší například sirénu nebo alarm. Váš pes může výt také při hudbě. Tyto zvuky jsou vlastně instinktem jejich předků. Vlci totiž používají vytí ke vzájemné komunikaci ve volné přírodě. Vytím se váš pes snaží říct, že zvuk slyší a je připraven na něj reagovat. Ano, sice je to nepříjemné, ale rozhodně není důvod se něčeho obávat.

Snaží se vás upozornit na nebezpečí

Váš pes může začít výt, když má pocit, že něco, co je ve vašem okolí, je pro vás nebezpečné. Je to vlastně něco jako psí poplašný systém. Můžete například slyšet, že váš pes štěká a vyje na cizí lidi, kteří procházejí poblíž vašeho domu. V tomto případě se pes snaží chránit váš domov a vytí je způsob, jak říct procházejícím lidem, že nejsou na území psa vítáni.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uznává ostatní psy

Psi pocházejí z vlků a vytí má vlastně kořeny v tom, jak se vlci chovají ve volné přírodě. Vytí je primárně určeno ke komunikaci s ostatními psy. Když se nad tím zamyslíte, vlci nebo kojoti vždy vyjí na svoji smečku. Intenzita vytí má být slyšena na delší vzdálenost, takže záměrem je, aby vám pes řekl, že někde ve větší vzdálenosti se nachází další pes. Vlci často vyjí, aby oznámili svou polohu ostatním členům své smečky nebo aby odehnali jiná zvířata.

Něco po vás chce

Jen málo věcí, které psi dělají, dokáže upoutat pozornost člověka tak jako právě vytí. V některých případech to může být důvod, proč pes vyje, je si totiž vědom toho, že si ho začnete všímat. Někteří psi používají vytí jako nástroj verbální manipulace, aby dosáhli toho, co chtějí. Mohou například výt, pokud chtějí pamlsky. Abyste toto chování omezili, nedívejte se mu do očí a pamlsek mu dejte, až když výt přestane.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pes má separační úzkost

Pokud má váš pes separační úzkost, když je pryč od vás, může to začít projevovat tak, že začne výt. Samozřejmě že když tam nejste, nevíte o tom, ale stačí zapnout kameru nebo se zeptat sousedů a dozvíte se, jestli váš pes vyje nebo nevyje. Můžete také hledat další indikátory úzkosti z odloučení, jako jsou zničené věci po návratu nebo časté nehody v domě. Pes také může kňučet, škrábat, kopat a ničit věci.

Pes je zraněný

Pokud je váš pes obvykle tichý, ale zničehonic začal výt, může to být způsob, jímž se snaží vyjádřit bolest. Může to znamenat, že má nějaké zranění, kterého jste si nevšimli. Pokud váš pes vyje častěji než obvykle, zvláště pokud se to zdá naléhavé nebo pronikavější, zkontrolujte, zda není zraněný. Zamyslete se také nad tím, jestli nebude lepší nechat ho prohlédnout veterinářem.

Z jakého důvodu nejčastěji vyje váš pes?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články