Pravidla venčení psa v mrazu: Procházka by neměla být delší než 10 minut, pozor na sůl a led

Psi potřebují alespoň na krátkou procházku, i když venku panuje nevlídné počasí. Stačí, když budete důslední, všímaví a dodržovat několik základních pravidel, a chladno jim neublíží.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I když je letošní zima zatím vrtkavá a procházkám s domácími mazlíčky počasí přeje, není od věci být připravený na to, až udeří silné mrazy a města zasypou decimetry sněhu. Pro psy, kteří jsou zvyklí na pobyt na zahradě, nemusí ani při nízkých teplotách jejich majitelé nic specifického dělat. Pokud jde o chlupáče chované v domácnostech, je na místě obezřetnost. Obyčejné venčení v mrazu by jim mohlo způsobit zdravotní problémy.

Psí obleček není pro ostudu

Bez ohledu na to, zda svítí sluníčko, nebo teploměr ukazuje hluboko pod bodem mrazu, mazlíčci potřebují každodenní procházky. V zimě to ale může být rizikové, pokud pes špatně zvládá chladno. Spousta páníčků se zdráhá navlékat čtyřnohé svěřence do oblečků, protože jim to přijde trapné. Psovi by ale mohly pomoci. Podle mnoha veterinářů jsou dokonce velmi užitečné.

Odbornice doporučuje, aby při procházkách v chladném a větrném počasí majitelé svým mazlíčkům dali nějaký kabátek, svetr nebo nepromokavou bundičku či pláštěnku. Existují také speciální botičky, které jim můžete pořídit. Přestože dobře oblečenému psovi zima nebude moc vadit, měli byste být opatrní, když udeří opravdu kruté mrazy. V takovém případě je dobré oblíbené procházky výrazně zkrátit.

Chce to víc krátkých procházek

Obecně se uvádí, že v třeskutých mrazech je lepší absolvovat více krátkých procházek. Pes by neměl být venku déle, než pět až deset minut, zejména pokud jde o malé plemeno. Když teplota vystoupá nad bod mrazu a svítí sluníčko, je možné procházku protáhnout i na třicet minut. Věnujte ale pozornost tomu, jak se zvíře chová. Podobně jako u lidí totiž hrozí, že může prochladnout. Pokud se během venčení chová nezvykle, zpozorněte.

Pes v oblečku na sněhu iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravděpodobně je mu totiž zima. Jednoduše to rozpoznáte. Pokud bude během procházky neustále zvedat nebo si olizovat tlapky, bude kňučet nebo se třást, vezměte ho rychle domů do tepla. Když se bude zadýchávat a kašlat, přitáhněte trochu vodítko, abyste ho zklidnili a zabránili mu rychle pobíhat. Není vhodné pouštět ho k dalším psům, protože by mohl být nemocný. Je nutné co nejdříve kontaktovat veterináře, aby nasadil léčbu.

Pozor na zranění od soli a ledu

Dalším z úskalí, které na čtyřnohé chlupáče v zimě venku číhá, jsou agresivními prostředky posypané nebo zledovatělé chodníky. Když pes nemá boty, musíte mu po příchodu domů umýt tlapky. Jakmile si všimnete, že je má odřené nebo rozdrásané, ránu nejdříve vyčistěte vodou. Pak použijte antibakteriální sprej a speciální krém nebo mléko. Tlapky zavažte obvazem. Během hojení byste procházky s mazlíčkem měli omezit na minimum.

Jak se váš pes vyrovnává s velmi chladným počasím?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články