Proč vám kočka olizuje obličej: Naslouchejte svému mazlíčkovi a vyvarujte se maléru

Nechat si olizovat obličej od chlupatého rodinného mazlíčka může být legrační, otravné, ale také mnohdy nebezpečné. Důvody pro takové chování jsou různé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kočky jsou nezávislí, svéhlaví a zábavní domácí mazlíčci, kteří dělají i spousty podivných věcí. Legračně se válejí, zvrátí hlavu a pozorují vás vzhůru nohama. Jakmile předstírají lov klubka vlny, jsou prostě neodolatelné. Podstatnou část dne tráví odpočinkem a také olizováním. Nejen své srsti, ale také vašeho obličeje. I když to může být roztomilé, není to vzhledem k jejich drsnému jazýčku příliš komfortní.

Stačí mazlíčka odstrčit a pohladit

Nechat se olizovat je obvykle bezpečné, ale existují určitá rizika. Kočky mají v tlamě bakterie, které mohou způsobit infekci, pokud se sliny dostanou k otevřené ráně. I když je to vzácné, může vás nakazit i nějakou nemocí. Lze je to odnaučit, aniž byste ublížili vašemu vztahu. Jakmile vás bude chtít olíznout, prostě ji odstrčte a pohlaďte. Proč člověka kočka olizuje, to není vědecky prokázané. Existuje však 9 tezí, proč se tak chová.

1) Očista

Vzhledem k tomu, jak se kočky svým jazykem myjí, možná vás olizuje se stejným záměrem, tedy vás očistit. Chce vám dopřát podobnou péči jako sama sobě. I když zřejmě nebudete nadšení, pokud budete mít uslintaný celý obličej, kočka si myslí, že vám tím prokazuje službu.

2) Vazba

Kočky se olizují navzájem, aby si vytvořily pouto a sociální vazby. To samé platí i v případě olizování vašeho obličeje. Je to známkou toho, že vás chlupatý mazlíček přijal a považuje za součást své smečky. Současně se ve vaší přítomnosti cítí uvolněně a bezpečně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Pozornost

Kočka se olizováním vašeho obličeje možná dožaduje pozornosti. Je osamělá a touží se mazlit, nebo se nechat pohladit. Důvodem může být i to, že je jen znuděná a chce si hrát. Některé kočky dokonce považují negativní pozornost jako třeba pokárání za lepší, než když si jí nevšímáte.

4) Úzkost

Pokud si všimnete, že vás kočka olizuje hodně a často, zbystřete. Může to být známkou stresu nebo separační úzkosti. Zjistěte, zda existují nějaké spouštěče, třeba návštěvy či hlasité zvuky. Pokud se úzkost vaší kočky neléčí, může olizování přejít do nutkavé potřeby. Uděláte dobře, když vyhledáte pomoc veterináře.

5) Majetek

Kočky komunikují tak, že si věci i jiná zvířata značkují svými pachy. Tvář vám olizuje, aby vás identifikovala a označila, stáváte se prostě jejím majetkem. To třeba dělají i svým koťatům. Dokonce i cizí kočky se ze stejného důvodu navzájem olizují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Náhrada

K nadměrnému olizování jsou náchylná koťata, která byla předčasně odebrána matce. Pravděpodobně budou olizovat i vaši tvář, protože jim chybí kojení a hledají způsob, který jim to připomíná. Většinou u toho i předou.

7) Dobrota

Olizování vaší kůže i vlasů může být i známkou toho, že vaší kočce jednoduše voníte a chutnáte. Může to být pot, který kočky považují za přitažlivý, ale také například vámi používaný krém, nebo dokonce šampón, jehož vůně jim přijde zajímavá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8) Náklonnost

Olizování vaší kočkou může být projevem prosté náklonnosti k vám. Říká vám tím, že je pro ni vaše společnost příjemná a chce si udržovat váš vztah.

9) Nemoc

Přestože je olizování běžnou součástí života kočky, raději pečlivě sledujte její chování. Může vás i předměty olizovat ze závažnějšího důvodu. Na vině mohou být nějaké zdravotní problémy jako třeba nevolnost nebo bolesti. V takovém případě neotálejte a běžte s ní k veterináři.

Zdroj: ExcitedCats

Proč podle vás kočky rády olizují lidi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články