Jak porozumět kočce? Svou přízeň a lásku dává najevo 12 způsoby, patří mezi ně i škrábání

Vaše kočka nebydlí s vámi, to vy bydlíte s ní. Je to osobnost, kterou si jen tak někdo nezíská. Když už si ale přízeň své čtyřnohé bohyně získáte, bude vás zahrnovat bezmeznou láskou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kočka není pes, a to nejen z hlediska fyziologického, ale také psychologického. Projevy náklonnosti těchto malých chundelatých šelmiček jsou subtilnější a méně nápadné než u psů a na rozdíl od nich jim také rozumí méně lidí. Zatímco vrtění ocasem je u psa pozitivní znamení, v případě kočky značí varování před brzkým útokem. V případě projevů lásky ke svému páníčkovi je to podobné. Existuje dvanáct základních druhů chování, z něhož můžete vyvodit to, že jste si kočičí přízeň získali.

Přede při hlazení

Toto je nejběžnější způsob projevu náklonnosti. Zdá se, jako by kočky v sobě měly malý motorek, který se zapne vždy, když se cítí příjemně a uvolněně. Tento zvláštní zvuk může kočka spustit ve chvíli, kdy jí zrovna prsty čechráte kožíšek, nebo i když vás jenom spatří ve dveřích. Pozor ale, někdy může vrnění představovat projev stresu, respektive snahu si vás udobřit a získat si vaši přízeň, pokud ji z vás necítí. Ten rozdíl je ale patrný na první pohled z celkového postoje kočky.

Slastně se převaluje

Když kočka padne na zem a leží na zádech, může to mít hned několik důvodů. Jestliže se ale vleže převaluje ze strany na stranu a přivírá u toho oči, můžete si být jistí, že se cítí uvolněná a nadšená z toho, že vás vidí a má vás ve své blízkosti. Dejte ale pozor, v poloze na zádech kočky rády útočí zadníma nohama a mohou způsobit nepěkné škrábance. Proto se k nim v této pozici chovejte jemně a obezřetně.

iZdroj fotografie: Unsplash
Převalování a ukazování bříška současně s přivíráním očí naznačuje, že se kočka cítí v bezpečí

Otírá se o vás čelem

Tím, že se kočka otírá svým čelem o nějaký předmět, jiná zvířata nebo lidi, si je vlastně značkuje a zanechává na nich svůj pach. Pokud vám kočka dává hlavičky, je to, jako by si vás podepsala. V tu chvíli jste se stali majetkem své kočky, která tak konečně akceptovala fakt, že s ní sdílíte její domácnost.

Škrabká drápky o vás nebo předměty

Lehké poškrabávání drápky představuje další způsob, jakým s vámi kočka komunikuje, ale i jakým si označuje své teritorium. Toto chování zanechává pachové i vizuální stopy, jež jasně naznačují, že tomuto prostoru vládne kočka. Pokud zaměříte pozornost na to, která místa bývají nejčastějším cílem tohoto kočičího škrabkání, zjistíte, kde se vaše kočka cítí nejvíce doma. Obvykle to bývají místa spojená s jejím majitelem.

Hněte vás tlapkami

Hnětení sloužilo maličkým koťatům k uvolňování mateřského mléka od své matky. V dospělosti pak toto chování signalizuje, že se kočka cítí v bezpečí a milovaná. Obvykle kočka hněte tlapkami, když sedí svému člověku na klíně a on ji příjemně hladí v kožíšku. Je to velmi výrazný signál kočičí lásky a důvěry.

Nosí vám drobné dárky

Kočka je šelma a ani přes soužití s lidmi nezapomněla na své lovecké instinkty. Ne nadarmo se říká, že kočku doopravdy ochočit zkrátka nelze. Pokud si ale získáte její přízeň, bude vás obdarovávat svou ulovenou kořistí, stejně jako kočky nosí myši svým koťatům. Pokud proto na zápraží nebo u svého oblíbeného křesla objevíte mrtvou myš nebo uloveného ptáka, nelekejte se a ani kočce nehubujte. Kočka vám předložila svůj úlovek, což zaslouží naopak pochvalu a laskavost.

iZdroj fotografie: Unsplash
Když si s vámi kotě hraje a škádlí vás, pokládá vás za důvěryhodnou součást své smečky

Hraje si s vámi

Koťata si hrají, aby nacvičila lovecké a bojové strategie. Také je to ale obvyklý projev lásky a důvěry, protože jsou si jistá, že jejich protějšek jim nezasadí žádné bolestivé či nebezpečné údery. Pokud si tedy kočka hraje i s vámi, pokládá vás za součást své smečky a cítí se s vámi v bezpečí.

Spí vám na klíně

Kočky vyžadují hodně spánku. Prospí až 16 hodin denně a během této doby jsou přirozeně nejzranitelnější. Pokud proto usnou na vašem klíně, znamená to, že vás považují za vrcholně důvěryhodné a bezpečné. Není láskyplnější ocenění vašeho vzájemného vztahu, než když si vyberou váš klín ke svému spánku.

Slastně na vás zblízka mrkají

Kočičí oči jsou v poměru ke zbytku jejího obličeje obrovské. Její zrak je důležitou schopností pro přežití. Oči jsou ale také vysoce zranitelné a slabé místo. Proto pokud se přiblíží k vaší tváři se široce otevřenýma očima a slastně mrkají bočním víčkem, je to považováno za cosi jako kočičí obdobu polibku.

Zvedá ocas vysoko vzhůru

Zatímco nervózní mrskání ocasem znamená připravenost k boji, vysoko vytažený ocas značí výzvu k drbání. Kočka v tu chvíli touží po poškrabání oblasti kolem kořene ocasu, což jednak miluje a jednak je to místo, na které si jinak sama jenom velmi těžko dosáhne. Vysoko vytažený ocas s mírně ohnutým koncem je projevem lásky a úcty. Takto vítají koťata svou matku a dospělé kočky své oblíbené lidi.

iZdroj fotografie: Unsplash
Když kočka přede a slastně zavírá oči při hlazení, značí to vrchol jejího blaha a důvěry

Mňouká na vás

Ve skutečnosti kočky jen zřídka mňoukají na jiné kočky. Obvykle tak komunikují jen koťata se svou matkou a v dospělosti z tohoto zvyku vyrostou. Pokud vaše dospělá kočka používá při komunikaci s vámi zvukové projevy, znamená to, že k vám cítí důvěru. Nikdy totiž „nemluví“ s lidmi, kterým nedůvěřují. Někdy se také vytrvalým mňoukáním dožadují pozornosti a nepřestanou s tím, dokud ji nedostanou.

Umývá sebe i vás svým jazykem

Pokud zrovna nespí, tráví kočky spoustu svého času tím, že olizují a čistí svůj kožíšek. Pokud mají dvě kočky mezi sebou dobrý vztah, čistí se navzájem. A totéž znamená, pokud začnou čistit vás. Tím, že vám kotě olizuje kůži, vlasy nebo oblečení, vlastně nasává vaši vůni a označuje vás za důležitou součást své smečky.

Který způsob projevu lásky používá nejčastěji vaše kočka?

Zdroj: Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články