Kočka v bytě a její protivníci v podobě zelených rostlin
adbz.cz » Hobby » Kočkám může řada pokojových a venkovních rostlin ublížit. Některé jsou i prudce jedovaté

Kočkám může řada pokojových a venkovních rostlin ublížit. Některé jsou i prudce jedovaté

Pokud doma chováte kočku, jistě dobře víte, že ne vše zůstane bez povšimnutí. Podívejte se, které rostliny ji mohou ublížit a které ji naopak přinesou kýženou radost.

kocka trava
Zdroj fotografie: Depositphotos

Možná se mnozí z vás přesvědčili o tom, že ne všechno, co máte v domácnosti, může být bezpečné pro domácí zvířata. Nejinak tomu je i u rostlin, které mohou způsobit závažné problémy. Kočky vás totiž nebudou poslouchat, pokud jim něco zakážete. Podívejte se, jaké z nich jsou pro ně vhodné a které byste měli raději přemístit jinam. K dispozici jsou i různé alternativy.

Vhodné alternativy pro domácí mazlíčky

Kdo měl doma alespoň jednou v životě kočku, tak, ví, že tento roztomilý živočich trávu k životu potřebuje a neobejde se bez ní. Požírání trávy slouží k vyčištění trávicího traktu. A to zejména proto, že se kočka každou chvíli olizuje a čistí si kožíšek. Pokud nechcete zvířeti rostlinami uškodit, pořiďte kočičí trávu, která je k dispozici snad v každém zverimexu. Pokud máte zahradu a vaše čtyřnohý mazel běhá venku, dejte pozor na postřiky, které mohou kočce ublížit při konzumaci zahradní trávy.

kozlik lekarsky
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Kozlík lékařský

Kočičí trávu lze sehnat již vyklíčenou, nemusíte tak čekat, než vám ze semínek tráva vyroste. Vždy je potřeba s touto alternativou počítat dopředu, protože kočka nebude čekat, až jí její oblíbená tráva vyroste z květináče a bude hledat jinou náhradu. Rostlin, které kočkám nevadí a naopak jim prospívají, je ale několik. Mezi ně patří i šanta kočičí, kozlík lékařský, nebo šáchor. Šantu najdete i ve volné přírodě a kočky ji mají rády.

kocka jedovate nahled
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Koťátko prozkoumávající venkovní svět

Které rostliny dát kočce z dosahu?

Paradoxně květin, které jsou pro kočky prudce jedovaté, je poměrně velké množství a mnoho z nich se vyskytují v domácnostech hodně často. Mezi ně patří například begonie, vánoční hvězda, voskovka nebo diefenbachie. Z těch, které rostou na zahradě, je pro kočku nebezpečný rododendron, tulipán nebo rebarbora. Ale i orchidej, kterými se mnozí chlubí za okny, je pro kočku jedovatá. Proto je vhodné rostliny přemístit tam, kam kočka nemá přístup. Venkovní rostliny lze ochránit vysazením eukalyptu nebo citronovou kůru.

begonie jedovata
Zdroj fotografie: Pixabay
Jedovatá Begonie

V případě otravy pak může kočce pomoci pouze veterinář a včasný zásah. Pokud máte kočku na očích a netoulá se vám někde po vesnici, příznaky jsou jednoznačné. Zvracení, křeče a ztráta koordinace se řadí k těm nejčastějším. Kočce ale může ublížit i běžná zelenina, jako je kapusta či zelené brambory. I v tomto případě je lepší dbát na prevenci a na okraje záhonu vysadit již zmíněnou citronovou kůru nebo eukalyptus.