Stát vám dá každý měsíc peníze na ruku, abyste poplatili bydlení. Musíte se ale ozvat, jinak nic nedostanete

Zjistěte, jaké podmínky musíte splňovat, aby vám byl uznán příspěvek na bydlení a kolik můžete od státu měsíčně dostávat. Pokud se o něj sami nepříhlásíte, nic nedostanete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příspěvkem na bydlení se snaží česká vláda reagovat na stále rostoucí ceny energií i dalších komodit. V roce 2023 došlo k několika úpravám, díky kterým na něj teď dosáhne mnohem více domácností a podle webu Úřadu práce ČR bude i mnohem snazší dokládání příjmu i samotné podání žádosti. Pokud i vás tíží nastalá životní situace, pak byste měli vědět, jaké jsou vaše možnosti a jak si finančně přilepšit. Snazší administrace i komunikace s úřady je podle mého názoru klíčová, aby lidi od jednání s nimi neodrazovala.

Kdo má nárok na příspěvek

Hlavní podmínkou pro přiznání příspěvku na bydlení je, že náklady dané domácnosti na bydlení musí přesahovat 30 % čistého příjmu všech jejích členů. Na jednu nemovitost lze podat jen jednu žádost a bydlet přitom můžete i v budově určené k rodinné rekreaci, pokud splňuje podmínky pro trvalé bydlení a patřičné sociální zařízení. V případě bydlení v nebytovém prostoru nebo azylovém domě nárok na příspěvek na bydlení nevzniká.

Stát bude od září nabízet dotace na opravy starých domů: Milion na rekonstrukci se hodí

Co vše spadá pod náklady na bydlení

Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR naleznete kalkulačku pro výpočet výše příspěvku na bydlení, pokud splníte daná kritéria. Obecně se však započítávají do nákladů na bydlení výdaje za nájem a vytápění, el. energii, plyn, vodné a stočné a další výdaje související s údržbou a provozem nemovitosti včetně odvozu odpadů a poplatků za televizní a rozhlasové služby. Jak ušetřit například za energie, jsme psali již v dříve na adbz.

Mince v dlani iZdroj fotografie: Freepik
Jak na příspěvek na bydlení – vše můžete vyřídit online z pohodlí domova

Jak požádat o příspěvek na bydlení

Pokud vám z kalkulačky vyšlo, že máte nárok na příspěvek na bydlení, můžete o něj požádat přímo prostřednictvím odkazu, na který vás stránka po výpočtu navede. Do online formuláře se přihlásíte prostřednictvím bankovní identity, datové schránky, identitou občana nebo mobilním klíčem. Pokud si sami na podání žádosti netroufáte, můžete zajít osobně na příslušný úřad práce, kde vám s celou záležitostí pomohou.

Co musíte k žádosti o příspěvek doložit

Kromě vyplnění spousty formulářů vás čeká dokládání příjmů všech členů domácností i výdajů. Aby vám i nadále nárok na příspěvek na bydlení zůstal, musíte v průběhu roku dokládat výši čistého příjmu domácnosti. Od ledna 2023 však stačí tuto skutečnost doložit jen dvakrát ročně. Na internetu lze nalézt návody a vyplněné vzory formulářů, které vám s podáním žádosti pomohou, jak potvrzuje i naše čtenářka Jana T. z Brna: „Abych neztrácela čas na úřadu práce, vyplnila jsem si vše sama. S návodem to bylo docela snadné.“

Jak vnímáte změny ohledně příspěvku na bydlení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články