V paprikách se našla nebezpečná látka. Doma je má spousta Čechů
adbz.cz » Hobby » Nebezpečné papriky se prodávaly jakoby nic. Kdo je sní, ten si koleduje o malér. Radši je ihned vyhoďte

Nebezpečné papriky se prodávaly jakoby nic. Kdo je sní, ten si koleduje o malér. Radši je ihned vyhoďte

To, že potravina obsahuje něco nebezpečného, nemusí být rozpoznatelné pouhým okem. Mnohdy napoví až odborně provedené testy.

Nebezpečné papriky se prodávaly jako by nic. Kdo je sní, ten si koleduje o malér. Radši je ihned vyhoďte
Zdroj fotografie: SZPI

Chilli papričky přicházejí vzhledem k blížící se grilovací sezóně zase do kurzu. Nedávná zjištění však vyvolala vážné obavy o bezpečnost některých šarží chilli papriček dovážených z Vietnamu. A na první pohled na nich nebylo vůbec nic poznat.

Jak poznat závadné papriky

Šlo o papriky balené v polystyrenových krabicích s perforovanými polypropylenovými sáčky od dovozce TeTe Fresh s.r.o. Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistila, že obsahují nebezpečně vysoké množství reziduí pesticidů, včetně chlorfenapyru, dimethoatu a tolfenpyradu, které desetinásobně překračuje maximální povolené limity. O co jde?

  • Chlorfenapyr: Jedná se o širokospektrální insekticid a akaricid používaný k hubení mnoha různých druhů hmyzu a roztočů.
  • Dimethoat: Jedná se o organofosfátový insekticid používaný k hubení hmyzu narušením jeho nervového systému.
  • Tolfenpyrad: Jedná se o pesticid, který působí na širokou škálu škůdců včetně těch, kteří jsou vůči běžným přípravkům již odolní.

Přítomnost těchto chemických látek na potravinách může vést k požití toxických látek lidmi, které jsou podle webu Pěstujme spojovány s řadou zdravotních problémů včetně rakoviny, neurologických poruch a reprodukčních problémů. Pokud tedy doma tyto papričky máte, určitě je nejezte a zbavte se jich. A nejde o jediný problém, který se aktuálně v ČR objevil. Na webu adbz jsme upozornili třeba i na závadný sýr nebo nebezpečný salám.

Škodliviny v kontrolovaných chilli papričkách desetinásobně překročily maximální povolené limity
Zdroj fotografie: Pixabay
Škodliviny v kontrolovaných chilli papričkách desetinásobně překročily maximální povolené limity.

Další potíže s potravinami

Problém nadměrného používání pesticidů je umocněn praktikami nesprávného označování – a i s tím se lze bohužel setkat poměrně často. Příkladem může být řetězec supermarketů Biedronka v Polsku, v němž Češi také velmi rádi nakupují. Tomuto řetězci byla podle webu Wirtualne Media uložena pokuta ve výši přibližně 350 milionů korun za klamání spotřebitelů ohledně původu zeleniny. Údajně mělo jít o produkci vypěstovanou v tuzemsku, ale ve skutečnosti prodávané plody pocházely z celé Evropy.