Do oběhu se dostaly nebezpečné těstoviny. Kdo je sní, ten si zadělává na pořádný malér

Těstoviny, které vás mohou otrávit a způsobit vám zdravotní komplikace, byly ještě nedávno běžně k dostání. Koupili jste je také?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Těstoviny se právem řadí mezi velmi oblíbené přílohy, ale lze z nich snadno udělat i hvězdu talíře v podobě hlavního chodu. Já je mám velmi ráda pro jejich různorodé tvary, velikost, variabilitu použití surovin (protože co si budeme povídat, hodí se k nim prakticky vše, co lednice obsahuje), ale také nízká cena a v neposlední řadě rychlost a jednoduchost přípravy. Nedávno ovšem Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v rámci odebírání vzorků nevyhovující šarži obsahující jedovatou látku, která vás může otrávit.

Houba, která je nebezpečná

V České republice se klade velký důraz na kvalitu potravin, ač o tom mnozí pochybují. Pravidelné vzorkování je samozřejmostí, a tak se stane, že se objeví vadná šarže obsahující látky, které tam nepatří. Web PotravinyNaPranýři tak informoval o celozrnných těstovinách privátní značky Kauflandu s názvem K Bio Dinkel-Vollkorn Fusilli. Váha balení je 0,5 kg a datum expirace je uvedeno do 11.4.2026.

Vzorek ukázal, že šarže obsahuje nebezpečné množství námelových alkaloidů. Ty jsou dle webu BezpečnostPotravin produkovány houbou, paličkovicí nachovou (Claviceps purpurea). Při požití většího množství je vysoké riziko vzniku fibrózy a ergotismu. Jedná se o otravu toxiny plísně uvedené houby. „Balení jsem si koupila v akční ceně, často vyhledávám celozrnné těstoviny v bio kvalitě. Poté jsem si všimla, že várku stahují. Těstoviny jsem tedy v Kauflandu vrátila a peníze jsem dostala zpět,“ říká paní Hana K. z Hodonína.

Pozor na moly

Potravinoví moli dokáží pořádně znepříjemnit život. Často si je donesete už z obchodu právě v těstovinách, mouce, rýži či koření, jak jsme na adbz psali. Když už se stane, že dospělého jedince objevíte, rozhodně se vrhněte na generální úklid, je totiž velmi nepravděpodobné, že vaše potraviny ukrývaly pouze jej.

Sypké suroviny v dózách iZdroj fotografie: Piqsels
Sypké suroviny lákají potravinové moly.

V prvé řadě je nutné důkladně zkontrolovat všechny sypké suroviny, a to ideálně i ty neotevřené. Stačí, když je v obalu malá dírka, a neštěstí je na světě. Všechny potraviny, ve kterých zlověstné pavučinky či larvy najdete, bez milosti vyhoďte a celý šuplík či polici dobře vyčistěte. Pro jistotu kontrolujte ještě po dobu několika týdnů. Adbz doporučuje rovněž umístit na dané místo snítku levandule, hřebíček či citronovou kůru.

Jaké těstoviny máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články