Babička měla v každém šuplíku snítku kopru. Řešila tak otravný problém
adbz.cz » Hobby » Snítka kopru v každém šuplíku není na škodu, ba naopak. Dokáže likvidovat moly

Snítka kopru v každém šuplíku není na škodu, ba naopak. Dokáže likvidovat moly

Vyložte šuplíky a skříně touto bylinou. Nejen, že prostor příjemně provoníte, ale navíc se zbavíte molů. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a ochraňte své potraviny.

kopr umela miska
Zdroj fotografie: iStock

Kopr je oblíbenou bylinou vhodnou k přípravě nálevů při nakládání zeleniny, polévek nebo omáček. Ve skutečnosti obsahuje velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek a velmi pozitivně tak působí na lidské zdraví. Kromě zdravotních účinků ve své domácnosti využijete i jeho další funkce. Zbavíte se s ním potravinových molů i některých dalších škůdců. Postačí vám k tomu jen pár snítek této vynikající aromatické byliny.

Kde se potravinoví moli vyskytují

Tento škodlivý hmyz se často nachází ve vlhkých a tmavých místech. Nejčastěji napadají těstoviny, rýži, ovesné vločky, mouku a další sypké potraviny, které máte ve skříních nebo šuplících uložené. Dovnitř se dokáží dostat i malou škvírou, kde se pak rychle rozmnožují a živí. Jakmile je ve své domácnosti objevíte, měli byste začít jednat co nejdříve. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak je vypudit a preventivně se před jejich výskytem chránit.

Kopr proti molům

Výrazná vůně kopru vám uvnitř šuplíku nebo skříně zajistí, že se moli budou od takového místa držet co nejdál. Aromatické byliny jsou pro ně nesnesitelné a v jejich blízkosti proto nevydrží dlouho. Jakmile takové byliny umístíte k uloženým potravinám, máte zaručenou jejich účinnou ochranu. Snítky kopru lze nahradit také použitím bobkového listu, jehož vůně odpuzuje moly stejně účinně. Popřípadě obě byliny spolu nakombinujte.

Ovesné vločky
Zdroj fotografie: Pixabay
Moli se často vyskytují v sypkých potravinách

Jak se účinně zbavit molů

Aby se vám podařilo se těchto škůdců zaručeně zbavit jednou provždy, pak nejprve zlikvidujte všechny potraviny, ve kterých najdete stopy po molech. Nejčastěji si můžete všimnout přítomnosti vajíček, larev nebo jejich svleček (suché zbytky). Takové potraviny už stejně nejsou poživatelné. Jakmile máte jistotu, že už se v žádné potravině nevyskytují, skříně i šuplíky důkladně omyjte a vložte do nich některou z aromatických bylin. Takto se zaručeně do vaší kuchyně nevrátí.

Jak zabránit výskytu molů

Pokud se chcete případné kontaminaci potravin moly nebo jinými škůdci vyhnout, vyplatí se k jejich skladování využít vzduchotěsné uzavíratelné nádoby, jejichž povrch hmyz nepoškodí. Nemusíte nutně kupovat nové skleněné nebo plastové dózy. Velmi dobře fungují taky zavařovací sklenice, které tímto způsobem navíc jednoduše zrecyklujete. Takto budete mít jistotu, že se žádný hmyz k vašim potravinám ve skříni nedostane.

Jak zatočit s potravinovými moly