Letošní Velikonoce se prodraží. Na kolik vyjde potřebný nákup?
adbz.cz » Hobby » Letošní Velikonoce budou pravděpodobně nejdražší v historii. Oproti roku 2016 vyjdou na dvojnásobek

Letošní Velikonoce budou pravděpodobně nejdražší v historii. Oproti roku 2016 vyjdou na dvojnásobek

Kvůli raketovému zdražování přísad k pečení a cukrovinek budou letošní Velikonoce pravděpodobně nejdražší v historii.

nakupování
Zdroj fotografie: Depositphotos

Velikonoce jsou již za dveřmi. Jedná se o nejvýznamnější křesťanský svátek, jenž oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro nevěřící je to ale především čas lidových tradic, jež jsou spojeny s vítáním jara. Velikonoce se slaví po celé republice, avšak na vesnicích se zvyky s nimi spojené dodržují mnohem více. Kluci chodí koledovat s tatarem a řehtačkou, těší se z toho, že mohou dát holkám na zadek a dostanou za to ještě spoustu dobrot. Pečou se beránci, mazance a další slavnostní pečivo. Jak se však ukazuje, tyto radosti se letos pořádně prodraží.

Velikonoční pečení se dost prodraží

Již od konce loňského roku roste inflace v České republice raketovou rychlostí a vypadá to, že ještě zcela není na vrcholu. To má za následek zvyšování cen nejen energií, bydlení a hypoték, ale také potravin, které člověk potřebuje k životu ze všeho nejvíce. Velikonoční pečení se tedy hospodyňkám letos pořádně prodraží. Při dnešních cenách v obchodech tak za velikonoční nákupní košík zákazník zaplatí částku o sedmnáct procent vyšší než loni.

tabulka cen potravin
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Aktuální ceny v obchodech jsou oproti předešlým letům opravdu rozdílné. Nejlevnější vejce lze zakoupit za přibližně 66,90 Kč, ale ceny se šplhají klidně až ke sto korunám za deset vajíček. Cukr vychází na více než 30 Kč za kilogram a cena másla vyskočila dokonce až k 70 Kč. Mléko stojí v průměru kolem 25 Kč a cena nejlevnější mouky se pohybuje okolo dvaadvaceti korun. Takže při nejnižší ceně je součet těchto k velikonočnímu pečení potřebných položek zhruba 219 Kč.

Markantně vzrostla také cena cukrovinek

Dle statistik jsou Velikonoce třetím nejvýnosnějším svátkem roku, hned po Vánocích a Silvestru. Odhaduje se, že za letošní svátky jara utratí Češi zhruba devět miliard korun, což vychází asi jeden tisíc korun na dospělého člověka. Tržby však letos navýší i ukrajinští uprchlíci, kterých se v ČR nachází stále ještě dost. Lidé utrácejí v tomto období nejen za věci potřebné k pečení, ale také za pivo, maso, majonézu a zeleninu čerstvou i konzervovanou. Všechny tyto položky jsou samozřejmě dražší než v minulých letech.

Velikonoční beránek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Avšak k tomuto svátku nepatří jen pečené dobroty, ale také sladkosti s velikonočními motivy. Oblíbené čokoládové figurky, vajíčka, zajíčci, perníky a lízátka. To vše nesmí chybět především v domácnostech s dětmi. Tyto cukrovinky kupuje až polovina rodin se školáky, avšak nejvíce za tyto položky utrácí rodiče nejmenších dětí do pěti let věku.

Před pandemií zaplatili Češi za čokoládové tematické dobrůtky přes 400 milionů korun, letos se odhaduje částka 450 milionů korun, protože průměrná cena těchto cukrovinek stoupla z předpandemických 25 Kč na letošních 30 Kč.

Co se týká koledníků, děti jsou samozřejmě spokojené se sladkostmi, dospělí však nepohrdnou i něčím ostřejším. Obchodníci proto očekávají před velikonočními svátky nárůst prodeje lihovin a piva, kde je očekáván prodej o 40 procent vyšší než loni. Je tedy jasné, že letošní Velikonoce budou suverénně nejdražší v historii. I z tohoto důvodu mnoho lidí zvažuje nákupy v okolních státech, kde jsou potraviny o dost levnější než v České republice.