Typické chyby, kterými si většina lidí v zimě ničí trávník: Tající sníh mu nedělá dobře

Péče o trávník v zimě bývá o něco obtížnější, než si většina lidí představuje. Existují úkony, které je vhodné provádět i vícekrát za měsíc.

Sněžná plíseň na trávníku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé se v tomto případě dělí na dva tábory. Někteří sníh ze zahrady poctivě uklízí, zatímco jiní ho nechají ležet na trávníku až do jara. Zatím to vypadá, že nejrozumnější pro stav trávníku je sníh ze zahrady odklízet. Dá to sice více práce, ale váš trávník se vám za péči odvděčí a na jaře se bude mít opět čile k světu.  

Sníh z cesty na trávník nepatří 

Přebytečný sníh z příjezdové cesty se také obvykle hází na trávník, ale ani to není úplně ideální. Závěje, které pravidelným odhazováním sněhu vznikají, nejsou pro váš trávník vůbec vhodné. Vlhkost, která se pod sněhem tvoří, totiž negativně narušuje strukturu trávníku a může způsobit jeho pomalé uhynutí.  

V zimě tráva obvykle zmrzne a její pokrytí sněhem způsobí, že jednotlivá stébla prasknou a zlomí se, a to po roztátí na kráse nepřidá. Kromě toho je další hrozbou právě tající sníh, protože se pak trávník může doslova topit v kalužích vody. Toto prostředí je jako stvořené pro tvorbu plísňových onemocnění. Nejběžněji se na trávě vyskytuje právě plíseň sněžná způsobená tajícím sněhem. Takto nemocný trávník nejdříve zhnědne, výrazně prořídne, a může dokonce uhynout. 

Jak se starat o trávník v zimě 

Sníh na trávě poškozuje její výhonky a oslabuje strukturu buněk. Na jaře trávník poroste mnohem pomaleji a nebude se mu dařit. Navzdory řádné péči bude působit velmi zanedbaně, což je veliká škoda. Přijdete tak o možnost pochlubit se před svými sousedy se špičkovým stavem trávníku.  

Zelený trávník před domem iZdroj fotografie: Pexels

Velkým strašákem pro kvalitní trávník je také obyčejný led. Zmrzlá tráva postrádá přístup kyslíku, a proto chřadne. Pokud se na trávníku objeví led, snažte se ho co nejrychleji rozbít a trávníku ulevit. Nejlepší údržba trávníku je na něj přes zimu vůbec nešlapat a neohrozit ho tak polámáním. Snažte se na něj také nevhazovat přebytečný sníh a uklízet zmrzlý led. Pro váš trávník tak bude zima obdobím klidu, ne utrpením. 

Jaký máte recept na zdravý trávník?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články