Stát rozdává Čechům tučné odměny za to, že nemají dost peněz na zaplacení bydlení. Můžete získat až 23 195 Kč každý měsíc

Nevyhovující finanční situaci můžete vylepšit příspěvkem na bydlení. Žádost je jednoduchá, příspěvek se přiznává na půl roku a měsíčně můžete dostat přes 23 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Kateřina Vondrisková pro adbz
                   

Příspěvek na bydlení patří mezi dlouhodobě diskutované dávky. Politici si slibovanou úpravou jeho výše pravidelně snaží kupovat hlasy ve volbách a lidé o něj žádají v naději, že trochu zlepší svou ekonomickou situaci. Příspěvek je nejvyšší, když nemáte prakticky žádný příjem. Naopak málo nebo žádné peníze od státu dostanete, když vyděláváte více nebo máte podle státu nadstandardně vysoké náklady na bydlení.

Výše příspěvku je proměnlivá  

V minulých letech, kdy Českem zmítala energetická krize, příspěvek na bydlení vzrostl (ostatně v tu dobu se navýšilo více příspěvků). Od ledna letošního roku nicméně zase poklesl, jak informují např. Novinky. Politici své rozhodnutí opírají o příznivější energetickou a ekonomickou situaci státu. Žadatelem může být kdokoliv, kdo splňuje zákonné požadavky. O příspěvek na bydlení mohou zažádat i ti, kdo nemovitost užívají na základě služebnosti (věcného břemena), jak specifikuje MPSV.

Pro přiznání příspěvku na bydlení musíte trvale bydlet ve vlastní či pronajaté nemovitosti (bytě, domě, rekreačním objektu), vaše náklady na bydlení musí přesahovat 30 % vašich čistých příjmů, ale zároveň musí být nižší než státem stanovené průměrné náklady na bydlení v lokalitě, kde žijete.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vysoký příspěvek na bydlení mohou dostat i studenti nebo důchodci.

Uveďme si konkrétní příklad; paní Martina žije v Brně v nájemním bytě spolu se třemi dětmi a před 2 měsíci přišla o práci. Náklady na bydlení jsou vysoké. Za nájem platí 16 000 Kč, energie ji vyjdou na 5 000 Kč a za odpady zaplatí další 2 000 Kč. Celkem tedy měsíčně vynaloží jen za bydlení 23 000 Kč. Jelikož nemá žádný příjem, žije v Brně a v domácnosti trvale bydlí 4 osoby, stát jí vyměří příspěvek na bydlení v téměř maximální výši, a sice 23 000 Kč.

Žádost osobně i online

Dobrou zprávou je, že o příspěvek na bydlení musíte zažádat jen jednou a vynaložené náklady na bydlení spolu se svými příjmy dokládáte příslušnému úřadu práce jen 2x ročně (vždy 1. a 3. čtvrtletí). Příspěvek se tedy přiznává na půl roku. Zažádat o něj můžete klasicky na úřadu práce po vyplnění papírového formuláře nebo elektronicky v klientské zóně „Jenda“. Do té se přihlásíte přes Identitu občana a žádost vyplníte s pomocí online návodu.

Využíváte podpory státu, nebo vás náročná byrokracie odrazuje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články