Co dělat, když listy rajčat začaly žloutnout: Musíte jednat rychle
adbz.cz » Hobby » Když listy rajčat začaly žloutnout: Příčinou může být špatná vlhkost, choroba či útok škůdců

Když listy rajčat začaly žloutnout: Příčinou může být špatná vlhkost, choroba či útok škůdců

Jakmile zjistíte, že vaše rajčatové keře začínají strádat, začne vám rychle ubíhat drahocenný čas, který pro jejich záchranu máte. Nejdůležitější je odhalit příčinu problému.

zlute listy rajcat
Zdroj fotografie: iStock

Rajčata jsou bezesporu hitem každého léta. Jejich sladká a šťavnatá chuť dokáže vylepšit téměř jakýkoliv pokrm. Výhodou je i velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, které obsahují a které velmi pozitivně působí na lidský organismus. Abyste si však mohli vychutnat vlastní bohatou úrodu, musíte vědět, jak je v případě potřeby co nejrychleji zachránit.

Proč listy rajčat žloutnou

Tento problém je skutečnou noční můrou mnoha zkušených i začínajících zahradníků. Pokud se vám však včas nepodaří jeho příčinu odhalit, o celou úrodu během krátké chvíle velmi snadno přijdete. Neztrácejte čas marnými pokusy, jak proces žloutnutí listů zvrátit, a zjistěte, jak co nejrychleji poznat, jaký neduh vaše rajčatové keře sužuje.

Špatné zalévání vodou

Tyto rostliny vyžadují pravidelné a mírné zalévání, velmi těžko ale snášejí období sucha nebo přebytečné množství vody zadržované u kořenů. V příliš suché ani podmočené vodě nemají kořeny možnost přijímat z půdy potřebné živiny, které potřebují ke svému růstu a vývoji. Jako první se tento problém promítne ve zbarvení a vitalitě jejich listů. Dejte si pozor, aby byl substrát v záhoně dobře propustný, a rostliny pravidelně zalévejte.

jak na žloutnutí listů rajčat
Zdroj fotografie: Pixabay

Špatné dávkování hnojiva

Mezi hlavní potřebné prvky, bez kterých rajčata ani nic jiného na vaší zahradě neporostou, jsou dusík, draslík a fosfor. Zajistěte jim proto dostatečné hnojení vhodnými hnojicími směsmi, ale dejte si pozor, abyste to naopak nepřehnali. Žluté listy mohou ukazovat jak na nedostatek některých prvků v půdě, tak i na její přehnojení, což rostliny nedokážou zpracovat. Vždy se řiďte doporučeným dávkováním a pokyny výrobce.

Útoky škůdců nebo choroby

Nejen pro lidi jsou rajčata opravdovou pochoutkou, velmi rádi si na ní smlsnou i některé škodlivé druhy hmyzu. Pokud narazíte na žloutnoucí listy, pozorně prohlédněte rajčatové keře a zaměřte se na stopy ukazující, který škůdce vaši rostlinu napadá. Stejně tak hledejte stopy ukazující na plíseň, nemoc nebo houbovou chorobu a dejte pozor, aby se nerozšířily i na okolní plodiny.

Jak bojovat se žlutými listy

Ze všeho nejdříve musíte odhalit příčinu tohoto problému, teprve poté můžete určit správný postup, jak jeho působení zvrátit a rajčata co nejrychleji zachránit. Důkladně zkontrolujte jednotlivé keře a zvažte i roční dobu a povětrnostní podmínky, které by v jejich vývoji mohly hrát roli. Následně upravte množství zálivky i hnojení a v případě potřeby rostliny ošetřete vhodnými postřiky proti nemocem i škůdcům.

Kdy je dobré odstraňovat listy rajčat