Přestavba staré stodoly v nádherný dřevěný dům | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Polorozpadlou stodolu z 30. let 18. století přestavěli na honosný dům. Změna, které by bez fotek věřil jen málokdo

Polorozpadlou stodolu z 30. let 18. století přestavěli na honosný dům. Změna, které by bez fotek věřil jen málokdo

Staré polorozpadlé stodoly rozhodně nejsou vhodné pouze k demolici. Vyprávět by o tom mohla rodinka, která dokázala téměř nemožné.

rekonstrukce stodoly
Zdroj fotografie: Se souhlasem Peter Ivanov

Přeměnit zchátralou stodolu rozhodně není lehký úkol, a proto většina lidí nechává taková stavení raději rovnou zdemolovat. Tato mladá rodinka s oblibou přírodního stylu si však řekla, že chce dokázat nemožné. S pomocí stavební party z Pensylvánie se rozhodla vytvořit svůj vlastní dům snů – a to právě z velké polorozpadlé stodoly.

Před a po: Exteriér stodoly

Ještě než se manželé Petra a Andrej rozhodli pro kompletní rekonstrukci stodoly, spojili se se známou stavební partou z Lancaster County v Pensylvánii, která se specializuje právě na tyto případy. Ti na přání manželů rozebrali stavbu až do základů, aby mohli zachovat původní strop a stabilizovat konstrukci. Uvnitř byly posléze odstraněny všechny překážky, včetně seníku, a prostor byl kompletně přebudován na obývací pokoj, jenž nyní stoupá do výšky 25 metrů. 

Co se týče exteriéru, ani zde manželé nezaháleli – dodali budově svěží vzhled pomocí obkladů z cedrového dřeva inspirované skandinávským stylem. Střecha je nyní kovová a přidali ocelová okna, díky kterým má stodola elegantně prosklené stěny. Zatímco se Petře a Andrejovi podařilo zachránit původní sukovité trámy, bylo potřeba vyměnit stěny a podlahy. O to se však postarala jednoduchá topolová prkna, která byla dostupná cenou i množstvím.

Interiér stavby je zařízen moderním stylem

Aby manželé dodali vnitřku stodoly autentický vzhled, umístili zde nová litinová kamna na pelety – odvětrávací trubka sice nebyla nutná, ovšem i přesto se manželé rozhodli nainstalovat umělou, aby dodali místnosti moderní vzhled. Tomu přispívá také útulný obývací prostor, ve kterém byla zařízena dvojice elegantních francouzských křesel a větší šedá pohovka. 

nova stodola
Zdroj fotografie: Se souhlasem Peter Ivanov

Kuchyňský kout je sice malinkatý, ale najdete v něm vše, co potřebujete – od úzkého ostrůvku ke konzumaci jídla přes kompaktní dřez se zástěrou až po obraz s nápisem „Bramborová kaše vždy připravena“. Petra jako zručná hrnčířka si také nezapomněla vyčlenit část stodoly pro svůj pracovní prostor. Ten je vybaven její vlastní dekorací, ocelovými okny a skleněnými dveřmi, které umožňují pronikání přirozeného světla ze sousedního obývacího pokoje.

Venku nechybí ani bazén se slanou vodou

Aby toho nebylo málo, manželé nechali na jednom konci stodoly postavit „terasu“. Její šířku a délku lemuje hrachový štěrk a na něm se nachází krásné litinové ohniště. Kompletní rekonstrukce však dala prostor také novému bazénu se slanou vodou„Původní půdorys stodoly ve tvaru písmene L, který jsme zachovali, přímo volal po malém bazénu. Vzhledem k našim dvěma malým dětem, Filipovi a Lilian, to byla jasná volba,“ dodává Petra. 

Čím byste zpestřili tuto krásnou přestavěnou stodolu vy? 

Zdroj: CountryLiving