9 chytrých způsobů, jak využít sílu jogurtu v domácnosti – ocení ho váš pes, vlasy i cenné šperky

Jogurt je v domácnostech napříč zemí základní potravinou. Jeho uplatnění ovšem sahá daleko za hranice užití ve formě jídla, a mnoho způsobů vás nejspíš překvapí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mléčný produkt plný živin je použitelný při vaření, existuje ovšem hodně věcí, které vyřeší stran vaší krásy a také v celé domácnosti. Je obecně chybou předpokládat, že potraviny mají jediné využití na kuchyňské lince, v troubě nebo na sporáku. Ať už je to úplná náhoda, cílené zkoušení nebo jiný přístup, objevují se neustále nové způsoby, jak potravinový sortiment využít. Jogurt není první komoditou a nebude rozhodně poslední.

Eliminace kudrnatění

Absolutně nezáleží na tom, jakou máte texturu vlasů. Kudrnatění zažije jednou za čas naprosto každý. A místo investování peněz do drahých chemických vlasových prostředků stačí sáhnout po troše jogurtu. Kupované přípravky totiž stejně nemusí fungovat. Protein z mléka posílí vlasové vlákno, opraví roztřepené konce. Kyselina mléčná navíc celý porost hydratuje. Vitamíny, včetně B2, a živiny jako niacin a riboflavin, chrání slabé konce.

Je to prevence předčasného šedivění a stárnutí. Minimálně jednou za měsíc tedy do vlasů vmasírujte šálek jogurtu. Pak vlasy zakryjte plastovým sáčkem a nechte 20–30 minut působit, než je opláchnete a standardně umyjete. Pro ještě lepší výsledky přidejte trochu medu nebo olivového oleje. Můžete použít i avokádový nebo kokosový.

Vyhlazení pokožky

Antibakteriální, protiplísňové a protiinfekční složky v jogurtu dokážou v boji s akné pravé divy. Pokud bojujete s pupínky, použijte jogurt jako masku a nechte ji působit alespoň 15–20 minut. Zkuste to jednou týdně a záhy si všimnete velkého rozdílu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Leštění mosazi

Jako většina kovů získává i mosaz patinu, takže šperky a dekorativní předměty vypadají velmi zašle a zastarale. Jednoduchým receptem je potřít takové místo jogurtem. Jakmile zaschne, opláchněte ho a otřete povrch hadříkem. Funguje to docela dobře.

Zmírnění kvasinkové infekce

Tohle zažije alespoň jednou v životě každá žena a symptomy jsou velmi vyčerpávající. Jde o nerovnováhu vaginálních bakterií, která vede k růstu plísně. Některé ženy si dokonce aplikují jogurt zevně, aby dosáhli nějaké úlevy.

Výroba jedlé barvy

Všimli jste si, jak jogurt rychle schne? Dá se tak použít na výrobu jedlé barvy, kterou mohou děti využít ke svým kreativním činnostem. Stačí jen pár kapek potravinářského barviva.

Změkčení nohou

Pokud potřebujete pedikúru, ale nechce se vám za ni utrácet, můžete si měkoučké nohy zařídit doma. Přidejte do bílého jogurtu půl hrnku mletých vlašských ořechů a směsí si potřete chodidla. Než si po aplikaci nalakujete nehty, použijte zvlhčovač.

Uklidnění žaludku zvířete

Zvířata sice mají jiné zažívání, ale nakonec se potýkají i s problémy, jako je plynatost. Tu způsobuje nadměrný nárůst bakterií ve střevech, což se dá zlepšit přidáním jogurtu do jejich jídelníčku. Psi a kočky do 7 kilogramů mohou mít v jídle dvě čajové lžičky jogurtu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Lesklá psí srst

Vypadá váš pes i po koupeli poněkud nudně a bez lesku? Potřete srst trochou jogurtu (3 šálky pro velká plemena). Vmasírujte ho a nechte 5 minut působit. Po opláchnutí se bude čtyřnohý miláček krásně lesknout, funguje to stejně jako u lidských vlasů.

Úleva od spálenin

Krém na holení a Aloe vera nejsou jediné recepty na spálenou kůži. Bílý jogurt dovede na podrážděné kůži divy už za 10 minut působení.

Které z uvedených postupů jste už vyzkoušeli?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články