Opravte si dům zadarmo: Stát vám na to dá až 1 000 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Opravte si dům zadarmo: Stát vám na to dá až 1 000 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy?

Opravte si dům zadarmo: Stát vám na to dá až 1 000 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy?

Pokud zvažujete rekonstrukci starého domu, nyní je ta nejlepší chvíle. Stát poskytuje dotace ve výši až 1 milionu korun. Zjistěte, jaké jsou podmínky a zda na ně dosáhnete.

rekonstrukce

Od 26. září mohou zájemci o dotaci Oprav dům po babičce žádat o příspěvek na rekonstrukci domu využívaného k trvalému bydlení až ve výši 1 milionu. Kromě toho mohou úspěšní žadatelé podle webu Ministerstva životního prostředí ČR čerpat i výhodné úvěry stavebních spořitelen s nižší úrokovou sazbou a výhodnějšími podmínkami. Myslím, že se jedná o skvělou příležitost, jak si ušetřit hromadu starostí i peněz.

K čemu slouží dotace Oprav dům po babičce

Tímto dotačním programem se Státní fond životního prostředí spolu s Ministerstvem životního prostředí ČR snaží přimět občany, aby namísto výstaveb nových domů určených k trvalému bydlení dali šanci starším stavbám sloužícím k tomuto účelu. Na zateplení a další práce tak mohou zájemci získat dotaci až ve výši 1 milionu korun. K tomu ještě i další peněžní bonusy nad rámec samotné dotace.

K čemu lze použít peníze z dotace

Podle informací na webu Nová zelená úsporám lze v rámci dotace Oprav dům po babičce využít finanční příspěvek k pořízení optimálního zateplení, nákupu a instalaci fotovoltaických systémů, řízeného větrání s rekuperací, instalaci zelené střechy, zajištění ekomobility, výměně stávajícího nevyhovujícího zdroje vytápění, pořízení solárního systému k ohřevu vody, systému k využití tepla z odpadní vody, zachytávání nebo zachytávání a zpracování dešťové a odpadní vody.

rekonstrukce domu
Zdroj fotografie: Freepik
Na rekonstrukci starého domu můžete získat dotaci až 1 milion korun

Podmínky pro získání dotace

Aby vám byl nárok na dotaci uznán, musíte splňovat několik základních podmínek. Vlastník nemovitosti ani další členové domácnosti nesmí vlastnit žádnou další nemovitost určenou k bydlení. Všichni členové domácnosti musí mít v nemovitosti, na kterou bude dotace navázána, trvalé bydliště dalších 10 let. Výjimku tvoří nezletilí, kteří se mohou kdykoliv osamostatnit. Rodiny navíc obdrží bonus za každé nezaopatřené dítě až ve výši 50 000 Kč. Lze čerpat i na každé dítě, které se narodí do roku 2030.

Jak je to s penězi

Přestože žadatelé mohou získat až 1 milion korun, maximálně mohou získat jen 50 % uznatelných vynaložených nákladů na vybrané a provedené opatření. Kromě příspěvku na nezaopatřené dítě však lze získat i další bonusy. Například pokud se jedná o environmentálně šetrné řešení u nemovitostí ležících v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji nebo v obci podporované státem, případně bonus za kombinaci více opatření současně.

Jak podat žádost o dotaci

Zájemci o dotaci Oprav dům po babičce mohou žádost odesílat elektronicky na stránkách AIS SFŽP ČR pomocí elektronického formuláře. Do něj se přihlásí prostřednictvím Bankovní identity nebo Identity občana. Příjem žádostí byl spuštěn 26. 9. 2023 a potrvá do vyčerpání zásob. Rekonstrukcí domu nejen změníte jeho vzhled, ale zlepšíte i jeho tepelný komfort a další vlastnosti. Tuhle skutečnost potvrzuje i naše čtenářka Denisa R. z Trutnova: „Dům jsme zateplili před několika lety a léto i zima jsou teď mnohem příjemnější a snesitelnější.“

A pro inspiraci se v jednom ze starších článků na Adbz můžete podívat, jak šikovný kutil z Čech přestavěl starý dům v památkové zóně na krásné moderní bydlení.