Youtuber postavil repliku nejstarší stodoly ve Stodůlkách | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Pan Jiří proměnil nejstarší stodolu ve starých Stodůlkách na luxusní dům pro svou rodinu. Od památkářů sklidil obdiv

Pan Jiří proměnil nejstarší stodolu ve starých Stodůlkách na luxusní dům pro svou rodinu. Od památkářů sklidil obdiv

Slavný český kutil koupil nejstarší stodolu ve Stodůlkách. Byla na spadnutí, přesto o ni musel dlouho bojovat s památkáři. Nakonec ji proměnil v parádní bydlení.

praha stodulky prestavba nejstarsi stodoly 9
Zdroj fotografie: S vědomím Hustej Vercajk

Vyřídit stavební povolení mu trvalo bezmála šest dlouhých let. Zrekonstruovat nejstarší budovu v lokalitě totiž není jenom tak. Celou situaci zkomplikoval fakt, že budova, která byla už v době pořízení v dezolátním stavu, během schvalovacího procesu stavby zchátrala úplně. Proto vstoupila do hry demolice původních zbytků zdiva a výstavba kompletně nová. Přitom se ale držel původní podoby stodoly a vytvořil její dokonalou repliku. Jinak to ani v památkově chráněné vesnické lokalitě nešlo.

Souboj s památkáři nakonec vyhrál

K náročné přestavbě se rozhodl svépomocný kutil, který je v internetovém světě známý pod jménem Hustej Vercajk. Jmenuje se Jiří Vrzáček před lety koupil nejstarší stodolu v památkově chráněné zóně lokality známé pod názvem Staré Stodůlky. To je zóna v okolí kostela sv. Jakuba v západní části pražské čtvrti Stodůlky.

praha stodulky prestavba nejstarsi stodoly 1
Zdroj fotografie: S vědomím Hustej Vercajk

Moje cesta ke stavebnímu povolení trvala bezmála šest let. Největší boj bylo najít společnou řeč mezi projektanty, památkáři a magistrátními úředníky,“ říká Vrzáček pro server Adbz.cz s tím, že takto dlouhá doba se projevila i na tom, jakým způsobem nakonec samotná přestavba nemovitosti proběhla.

Během té doby se mi narodily tři děti, což výrazně změnilo můj pohled na to, jak má dům fungovat. Proto se projekt několikrát měnil,“ dodává s tím, že ačkoliv se rozhodl ruiny nejstarší stodoly ve Starých Stodůlkách strhnout, nahradil ji její přesnou kopií, jejíž samotná výstavba pak trvala další tři roky.

Sádrokartony a moderní technologie

Protože je Jiří Verzáček tělem i duší Youtuber, pořídil z výstavby svého domu celou sérii videí. Ty zaměřil na jednotlivé moderní technologie, které k výstavbě repliky stodoly využil. Ke slovu tak přišly tipy od výběru ztraceného bednění a hydroizolace, spojování cihel stavební pěnou až po výrobu krovů moderní technologií na moderních CNC obráběcích strojích.

praha stodulky prestavba nejstarsi stodoly 22
Zdroj fotografie: S vědomím Hustej Vercajk

Protože výstavbu ve spoustě případech realizoval svépomocí, musel se ve spoustě ohledech dovzdělat. Informace čerpal jak z internetu a nejrůznějších návodných videí, tak i v profesionálních kurzech. Protože většinu vnitřních příček a povrchů vytvářel ze sádrokartonových desek, rozhodl se pro kurz suché výstavby.

„Je něco jiného udělat dělicí příčku v kuchyni vedle lednice nebo postavit celé obytné podkroví. U podkroví je ohromně množství detailů, které je třeba znát a umět ohlídat,“ vysvětluje své rozhodnutí Youtuber Hustej Vercajk s tím, že se ukázala jako velmi užitečná. Kvůli tomu interiéry ze sádrokartonů propaguje i ve svých videích na svém Youtube channelu o stavebních technologiích, který sleduje více než 32 tisíc lidí. Jeho videa dlouhodobě patří k těm nejpopulárnějším na české internetové scéně.

Dáváte přednost klasickým, nebo moderním technologiím?

Zdroj: HustejVercajk