Levandule, kouzelná bylina s krásnou vůní. K čemu opravdu slouží a jak ji správně využít

Levandule je všestranně využitelná rostlina. Má zklidňující, léčivé a aromatické účinky. Jak ji naplno využít?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Levandule je známá svou pronikavou vůní a krásnou fialovou barvou. Pěstuje se téměř po celém světě a je skutečně všestranně využitelná. Používá se v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, pro své zklidňující a léčivé účinky, také je velmi estetická a krásná v prostředí a dá se použít i v kuchyni. Je to skutečně úžasná rostlina. Podívejte se na 5 faktů o ní. Možná ani všechny neznáte. 

K čemu bylina slouží 

Název levandule je odvozen od latinského slovesa „lavare”, což v překladu znamená umýt. Je tedy často používána v mycích prostředcích. Její vůně je velmi příjemná, zklidňuje mysl a odbourává stres. Najdeme ji v šamponech, sprchových gelech, mýdlech a také jako součást čistících prostředků do domácnosti. Díky své vůni je zakomponována ve vonných svíčkách, éterických olejích a parfémech.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Levandule zklidňuje popálenou pokožku a pomáhá mírnit bolesti svalů a kloubů. Jedná se o jedlou bylinu. Můžete se z ní tedy připravovat limonádu anebo ji přidat do těsta na muffiny a sušenky.  

Odkud levandule pochází a jak se používala 

Dnes je již pěstována po celém světě. Ale původně se rozšířila ze Středomoří, severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie. Tam je pěstována ve velkém přes dvě tisíciletí. V Egyptě levandulovou vodu používali k mumifikaci těl, Řekové ji doporučovali na zažívací potíže a bolest hlavy a v 16. století, kdy lidi pohltil mor, byl olej z levandule používán jako prevence. Díky bohaté aroma se pak trsy této byliny prodávaly po celém městě. Pomáhaly přebít zápach mrtvých rozkládajících se těl.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Co levandule představuje 

Její symbolika by se dalo přiřadit k čistotě, oddanosti a klidu. I proto se používá při meditacích a k léčbě různých neduhů a špatných psychických stavů. Trápí vás problémy s usínáním? Do polštáře si vložte trs květiny nebo jej pokapejte pár kapkami levandulového oleje. Hned se vám bude spát lépe. Jste napjatí a máte úzkostné stavy? Opět zkuste levanduli zařadit do denního režimu. Třeba si nakrémujte ruce krémem s levandulovou vůní. Levandule je i znakem oddanosti. I proto je často vysazována kolem kostelů a svatebních síní a stává se základem pro svatební aranžmá a kytici.  

Levandule existuje v několika variacích 

Z reklam, knih a etiket lidé znají asi dva nejrozšířenější druhy. Jedná se o běžnou a anglickou verzi. Jenže druhů je podstatně více. Odborníci na pěstování levandule tvrdí, že je na 5 druhů levandule a dále na 450 odnoží. To je skutečně velká směsice variací. Některé lépe snáší teplejší klima, jiné zase milují spíše vlhčí vzduch. Než si tedy půjdete koupit levanduli, zjistěte, která odrůda bude ve vašich podmínkách nejideálnější a bude se ji skutečně dařit. Předejdete zklamání z neúspěchu. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Barevná škála je pestrá 

Nejspíš máte levanduli spojenou s barvou, která se jmenuje stejně jako rostlina. Tedy jemná fialová. Věřte však, že díky tolika druhům, je barevná škála mnohem rozmanitější. Můžete najít levanduli s bílými, žlutými i růžovými květy. 

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články