Funkční metoda bělení oblečení: Smíchejte 3 ingredience a povařte
adbz.cz » Hobby » Jak obnovit sněhově bílou: Oblečení je třeba namočit v roztoku s olejem a bělidlem

Jak obnovit sněhově bílou: Oblečení je třeba namočit v roztoku s olejem a bělidlem

Navraťte vybledlému oblečení původní bělost pomocí tohoto jednoduchého triku. Takto budou vaše kousky opět zářivě bílé a jako nové i bez použití nebezpečné chemie.

rucni prani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vlivem častého nošení, a především praní se ty nejoblíbenější a nejpoužívanější kusy oblečení rychle opotřebovávají. V důsledku toho pak ztrácí barvu, původní tvar i hebkost. Se zažloutlým nebo zašedlým původně bílým oblečením si však snadno poradíte. Díky několika surovinám z vaší domácnosti si připravíte vynikající bělicí směs, která vás vyjde jen na pár korun.

Proč oblečení žloutne

Mezi nejdůležitější faktory ovlivňující stálost barev, pružnost materiálu a další vlastnosti daného kousku oblečení patří péče, kterou mu pravidelně dopřáváte. Výrazně tyto vlastnosti ovlivní používané prací prostředky, stejně jako rychlost, s jakou vzniklé skvrny odstraňujete a čistíte. Čím déle oblečení necháte špinavé, tím je zpravidla těžší se těchto nečistot zbavit. Na vině může být také nevhodně zvolený prací program nebo špatné vysoušení vypraného prádla.

Co budete k bělení potřebovat

Přestože jsou dnes obchody plné speciálních čisticích a bělicích přípravků, velmi snadno si s tímto problémem poradíte doma. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je libovolný prací prášek, jakékoliv bělidlo, olej bez silného zápachu a vroucí voda. Tento způsob obnovování barev je nejen ekologický a šetrný k životnímu prostředí, zároveň díky němu ušetříte spoustu peněz.

vino obleceni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Smíchejte ingredience a povařte

Tento účinný bělicí přípravek si jednoduše připravíte smícháním 2 polévkových lžic pracího prášku, 2 polévkových lžic bělidla, 2 polévkových lžic oleje a sklenice vroucí vody ve větším hrnci. Směs důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily, a nechte chvíli vařit. Poté přilejte 5 litrů vody, a jakmile se nálev v hrnci dostatečně zahřeje, vypněte sporák.

Následně do připraveného roztoku ponořte bílé oblečení a přikryjte pokličkou, aby směs v hrnci zůstala co nejdéle teplá. Pokud se na oblečení i po dvou hodinách nacházejí odolné skvrny nebo výsledek není stoprocentní, opět vodu v hrnci zahřejte a znovu do ní oblečení vložte. Nechte působit další 2–4 hodiny. Délka procesu bělení se odvíjí od míry zažloutnutí. Nakonec prádlo vyjměte a vyperte v pračce, jak jste zvyklí.