Vzala několik PET láhví a za pár minut z nich postavila skleník

Pokud nechcete utrácet za výstavbu skleníku, zkuste si ho sami vyrobit. Postačí vám několik PET lahví a trocha trpělivosti.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Mít svůj vlastní skleník nabízí mnoho výhod, a to zejména co se týče pěstování lahodné zeleniny a některých druhů ovoce. Mnoho lidí se však jeho výstavbě vyhýbá, neboť to obvykle vyžaduje příliš mnoho peněz a úsilí – to však neplatí v tomto případě. Mladá žena totiž přišla s velmi jednoduchým postupem, jak si takový skleník postavit, a to velmi rychle a téměř bez útraty. Jediné, co je totiž potřeba k tomu, aby stavení plnilo svou funkci, je použít správným způsobem k jeho výstavbě obyčejné PET lahve a pár kusů dřeva. 

Jednoduchý skleník pro každou zahradu 

Mladá dívka celou zimu sbírala PET lahve a hromadila je na svém pozemku – sousedé se jí v tu dobu smáli, ale jakmile přišlo jaro, téměř nikdo z nich nemohl uvěřit svým očím. Obyčejný plast totiž šikovně použila k výstavbě chytrého skleníku, který skvěle plní svou funkci, ale jeho údržba a provedení nevyžaduje téměř žádné finanční prostředky. Kromě toho jej lze postavit velmi rychle, ale je k tomu potřeba několika kusů dřeva. Ve výsledku však můžete získat krásný skleník pro pěstování své vlastní zeleniny a dalších potravin. 

Je také důležité poznamenat, že spousta PET lahví končí každým dnem v popelnici, a ať už dochází k jejich recyklaci, či nikoliv, jejich neustálé využívání a výroba intenzivně narušuje životní prostředí. Proto můžete učinit některé kroky k tomu, abyste přispěli k ochraně planety – a to nejlépe jejich opakovaným použitím. A právě výstavba skleníku je jedna z možností, jak tyto kusy plastu využít, a navíc z toho mít prospěch. Plast je totiž skvělý materiál, který udržuje vlhkost a pomůže vám vypěstovat mnoho plodin.

Nejtěžší bylo seškrábat etikety 

Ačkoliv je výstavba vlastního skleníku z PET lahví poměrně jednoduchý úkol, mnoho času vám pravděpodobně zabere seškrabování etiket z plastu. Abyste totiž mohli postavit dostatečně efektivní prostor, budete potřebovat větší množství použitých lahví, které nejlépe plní svou funkci právě po dostatečném očištění. Než se tedy vrhnete do přípravy konstrukce, postarejte se, aby na žádné plastové lahvi nezbyly kusy etikety nebo jiných nečistot. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak uvidíte ve videu, dále je zásadní postavit vhodný dřevěný rám – jeho rozměry můžete podřídit svým preferencím. Následně je důležité připravit si PET lahve, a to tím způsobem, že odříznete jejich dno a ponecháte jim hrdlo. Jakmile budete mít hotovo, můžete se vrhnout do jejich spojování. K tomu vám poslouží delší úzké větve nebo ještě lépe kusy bambusu. Na ty stačí postupně nasadit dostatečné množství lahví (ve spojích můžete použít lepidlo, aby byla konstrukce skleníku pevnější). 

Důležité je pořádně utěsnit spoje

Nyní stačí postavit stěny ze spojených PET lahví a poté se vrhnout na střechu. Tu můžete vyrobit také z plastu – ujistěte se však, že jsou vždy všechny spoje dostatečně utěsněné, aby vzduch nemohl utíkat ven. Toho můžete docílit pomocí speciální sešívačky nebo použitím dalších kutilských výrobků. Na celý postup stavby se můžete podívat v níže uvedeném videu.

Jak dopadl váš výtvor?

Zdroj: Nature Slice
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články