Gauč bude zase jako nový: Domácí ověřené metody, jak odstranit i 30letou špínu

Skvrny od potu se mohou objevit na jakékoliv látce a ne vždy je snadné odstranit je běžným praním v pračce. Tyto triky vám usnadní práci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pohovka je místo, na kterém tráví svůj čas většina členů rodiny. Často se proto stává, že se na ní mohou objevit různorodé skvrny, které vznikly po konzumaci jídla nebo vylitím černého inkoustu. Odstranění těchto nečistot však nemusí být vždy jednoduché – jen těžko si s nimi poradí chemické prostředky a čistá voda je ještě zhorší. Naštěstí však existují osvědčené domácí triky, které vám s těmito problémy pomohou snadno, rychle a za pár peněz. 

Skvrny od jídla a pití

Často se stává, že se po hostinách objeví na pohovce skvrny od čokolády, dortu, pizzy, džusu, limonády nebo jiných nápojů a potravin. Mnohé z nich lze naštěstí velmi snadno odstranit, ovšem je důležité konat ihned – čím čerstvější totiž nečistoty jsou, tím snadněji se s nimi pracuje. Nejprve byste měli pozůstatky jídla urychleně nasát a setřít. K tomu můžete použít papírové ručníky, suchou gázu, hadřík nebo jinou čistou látku. S jejich kompletním odstraněním vám následně pomůže mýdlová voda, citronová šťáva nebo obyčejný ocet. 

Skvrny od inkoustu či pera na kožené pohovce 

Ačkoliv je známo, že inkoust či čmárance od pera nelze jen tak z koženého materiálu odstranit, skvěle si s nimi poradí obyčejné mléko. Nejprve nevsáknuté skvrny opatrně rozetřete hadříkem a poté na místo nalijte teplé mléko. To nechte působit alespoň dvě hodiny a poté jej setřete hadříkem. Nakonec povrch omyjte mýdlovým roztokem a osušte papírovou utěrkou. V případě zaschlého inkoustu vám dokáže pomoci zejména lak na vlasy – stačí jej nastříkat přímo na skvrnu, nechat chvíli působit a nakonec vše setřít. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odstranit skvrny a zápach z moči 

Pokud máte domácího mazlíčka, může se stát, že vykoná svou potřebu na vaší pohovce. V takovém případě je opět důležité zakročit včas. S odstraněním zapáchající skvrny vám pomůže nejlépe obyčejný ocet, jedlá soda, peroxid vodíku nebo citronová šťáva. Tyto účinné prostředky si naštěstí poradí i se zaschlou skvrnou, a proto je můžete použít v naprosto každém případě. 

Odstranění skvrn ze všech druhů látky (kromě kůže) 

Abyste se zbavili naprosto jakékoliv skvrny z vaší pohovky, tedy pokud je vyrobena z látky, a nikoliv koženého materiálu, můžete vyzkoušet tuto jednoduchou metodu čištění. K přípravě budete potřebovat následující ingredience a náčiní: 

iZdroj fotografie: Freepik
  • 1 litr teplé vody na opláchnutí
  • 4 polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 2 až 4 polévkové lžíce rostlinného glycerinu
  • 8 polévkových lžic 9% octa
  • kartáč na drhnutí
  • houba 
  • hadřík

Rozpusťte ve vodě mycí prostředek na nádobí spolu s jedlou sodu, přilijte rostlinný glycerin a ingredience důkladně promíchejte. Poté přidejte ocet a opět vše pořádně promíchejte – na povrchu roztoku by se nyní měla objevit pěna. Do roztoku následně namočte houbu a vetřete přímo do látky. Nyní jej nechte působit alespoň 15 minut a poté skvrnu opatrně vydrhněte kartáčem. Nakonec místo opláchněte teplou vodou a osušte čistým hadříkem. Jakmile látka uschne, bude jako nová!

Jak proti skvrnám na pohovce bojujete vy?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články