Babičky věděly, jak se poprat se skvrnami od krve. Sůl umí zázraky, s těmi staršími si hravě poradí kysličník

Vyčistit skvrny od krve může být mnohdy velmi náročný úkol. Tyto jednoduché způsoby vám však pomohou odstranit i ty, které již zaschly.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Skvrny od krve se mohou na vašem oblečení objevit velmi snadno, například když se pořežete a červenou tekutinou se nechtěně potřísníte. Je ovšem dobré vědět, že poskvrněné kusy prádla ihned nemusíte vyhazovat – existují totiž účinné způsoby, jak se těchto nevzhledných nečistot snadno a rychle zbavit pomocí jednoduchých prostředků, jako je například ocet nebo obyčejná sůl. Níže jsme si proto pro vás připravili jednoduché způsoby, jak odstranit krvavé skvrny z jakéhokoliv materiálu.  

1) Studená voda a mýdlo 

Oblečení potřísněné krví nikdy neperte v horké vodě, protože v takovém případě se může skvrna zpevnit a nebude ji již možné snadno odstranit. Mnohem lépe uděláte, pokud skvrnu namočíte na několik minut pod tekoucí studenou vodu a poté na potřísněné místo nanesete prací prášek nebo vhodné mýdlo (aby se na tkanině záhy vytvořila pěna). Následně si navlékněte hygienické rukavice a intenzivně začněte třít látku, dokud skvrna nezmizí. 

2) Sůl a voda

S krvavou skvrnou vám může pomoci obyčejná sůl. Potřísněnou látku nejprve namočte do studené vody a následně nasypte trochu soli přímo na znečištěné místo. Nechte krystalky působit alespoň jednu hodinu a poté je opět opláchněte studenou vodou. S tímto způsobem byste měli být opatrní zejména při čištění vlněných a hedvábných tkanin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Citronová šťáva 

Mezi nejúčinnější domácí prostředky proti krvavým skvrnám patří především citronová šťáva, která působí skvěle i na světlé a bílé látky. Aby byla tato metoda úspěšná, připravte si sůl, uzavíratelný plastový sáček a samozřejmě šťávu z citronu. Poté: 

  • Namočte zašpiněný kus oblečení alespoň na hodinu do studené vody. 
  • Ručně oděv vyždímejte a ujistěte se, že je vlhký, nikoliv mokrý. 
  • Oděv vložte do vzduchotěsného plastového sáčku.
  • Nyní vlijte do sáčku 500 mililitrů citronové šťávy a půl šálku obyčejné soli.
  • Sáček uzavřete a pořádně protřepejte, aby se obsah promíchal a tkanina nasákla roztok. 
  • Nakonec nechte roztok 10 minut působit. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

Po 10 minutách vyjměte látku ze sáčku, důkladně ji vyždímejte a poté pověste na balkon, aby dostatečně uschla – oděv před sušením neperte ani neoplachujte vodou. Tkaninu zavěste nejlépe tak, aby byla vystavena přímému slunečnímu světlu, a jakmile bude dostatečně suchá, vyperte ji v pračce běžným způsobem. 

4) Bílý ocet nebo peroxid vodíku

Bílý ocet zaručeně odstraní jakékoliv skvrny od krve, ovšem nelze jej použít na všechny tkaniny, a to zejména barevné – mohl by totiž způsobit jejich vyblednutí. V opačném případě stačí kus látky namočit na 30 minut do tohoto silného přípravku, následně skvrnu vydrhnout pomocí houbičky nebo kartáče a oděv nakonec opláchnout studenou vodou. Podobně funguje také peroxid vodíku, který můžete aplikovat na skvrnu pomocí hadříku. Nechte jej působit 5 až 10 minut, poté oblečení nechte uschnout na tmavém místě a nakonec opláchněte vodou. 

5) Enzymový prášek 

Enzymové čisticí prostředky vám pomohou odstranit i ty nejodolnější skvrny od krve, trávy a potravin, přičemž je lze použít na všechny povrchy. Jednoduše opláchněte látku studenou vodou a potom ji namočte alespoň na jednu hodinu do roztoku z prášku. Nejlepších výsledků dosáhnete, když před namočením vetřete enzym do skvrny pomocí zubního kartáčku.

Jaký způsob se nejlépe osvědčil vám?

Zdroj: ModernCastle
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články