Bílé až šedé skvrny, neboli výkvět komína, by se neměly ignorovat. Upozorňují na netěsnost

Ochraňte svůj komín před bílými fleky, tzv. výkvěty. Stačí jen dostatečně zamezit vlhkosti a můžete se vyhnout problémům v celé komínové konstrukci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Možná jste si už někdy při procházce všimli, že některé komíny jsou zbarvené od sazí do černa, jiné mají skvrny spíše bílé barvy. Pravděpodobně jste tomu nevěnovali příliš pozornost a nad důvodem vzniku skvrn nepřemýšleli. Ve skutečnosti však komín, který je pokrytý fleky, může pro dům znamenat problém, který by se měl urychleně řešit.

Důležité je odstranit příčinu vzniku výkvětů

Dle webu Family Handyman jsou bílé skvrny na komíně vysrážené krystalky soli. Důvodem jejich vzniku je přílišná vlhkost, která vlivem netěsností či kondenzace prostupuje zdivem a nese s sebou právě různé soli, jež po odpaření vody na vnější ploše zdiva zůstávají v podobě nevzhledného povlaku. Tento tzv. výkvět může vést k závažnějším problémům v celé konstrukci komínu. Důležité je proto co nejdříve odstranit příčinu vzniku. Při větším rozsahu problému jej konzultujte raději se schopným řemeslníkem.

Pan Petr, který se zabývá opravou komínů už několik let, ví o zanedbaných výkvětech své: „Pokud se problém ve správný čas neřeší, může to vést až k oslabení konstrukce a nakonec také k poruše celého komína. Proto je vždy jistější přizvat ke konzultaci odborníka, který stav vašeho komínu zhodnotí a nabídne adekvátní řešení.“ Problémům je vždy lepší předcházet, a proto si můžete vybrat z několika možností prevence proti výkvětům na komínu.

Investovat do prevence proti výkvětům na komíně se z dlouhodobého hlediska jeví jako efektivnější a také mnohem výhodnější řešení. Vše záleží na schopnosti majitele efektivně oddělit stavební materiály od zdrojů soli a vody. Web Vertical Chimney nabízí hned několik možností, jak se s výkvěty na komíně vypořádat.

komín na domě iZdroj fotografie: Pexels
Komín je důležitou součástí domu a je nutné mu věnovat jistou péči

Vlhkost může přicházet zvnějšku i zevnitř

Pokud se teprve chystáte komín stavět, tak rozhodně cihly komína izolujte od zdroje vody nebo soli. Dále se ujistěte, že ve stavebních plánech je zahrnuto dostatek okapů, převisů a také lemování, které zaručí, že voda do zdi nebude mít přístup. Zdrojem vlhkosti však může být také kondenzace uvnitř komína, v tom případě je dobrým nápadem instalace komínové vložky, která izoluje vnitřek komína od zdiva a je na trhu v dostání v několika provedeních.

Vlhkost se může časem projevit po celém domě a rozhodně se nejedná jen o estetický problém. Zaměřte se proto na správný výběr například spárovací hmoty, tmelu, ale i drenáže. K odstranění výkvětů na komíně nebo na stěnách domu můžete jednoduše použít kartáče nebo tlakovou hadici. Ale bez vyřešení příčiny jejich vzniku se pravděpodobně brzy objeví znovu. Pokud plánujete kompletní údržbu vašeho komínu, můžete se na webu adbz nechat inspirovat možnými technikami jeho důkladného vyčištění.

Jak se staráte o komín vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články