Kompletní recept na účinný odstraňovač skvrn | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Domácí směs odstraní i „neodstranitelné“ skvrny na oblečení. Smíchejte kysličník a jar na nádobí, použití je snadné

Domácí směs odstraní i „neodstranitelné“ skvrny na oblečení. Smíchejte kysličník a jar na nádobí, použití je snadné

Účinné složky obsažené v tomto odstraňovači skvrn zatočí s každou mastnotou a špínou na vašem oblečení. Jeho příprava přitom není vůbec náročná.

rucni prani skvrna
Zdroj fotografie: iStock

Pokud se také často potýkáte se zašpiněným nebo umaštěným prádlem, kterému doposud nepomohl žádný prací prostředek, možná byste měli vyzkoušet vlastní alternativu, kterou si můžete připravit sami doma – jako velmi osvědčený přípravek se totiž prokázala kombinace peroxidu vodíku a běžného prostředku na nádobí, která tvoří velmi účinnou čistící směs. Přípravu a způsob použití tohoto skvělého odstraňovače skvrn můžete najít níže. 

Neuvěřitelně silná kombinace dvou ingrediencí 

Pokud se ptáte, díky čemu je vlastně kombinace těchto dvou ingrediencí tak účinná na mastné a špinavé prádlo, odpověď je prostá. Mycí prostředek na nádobí je totiž považován za povrchně aktivní látku, která má tendenci emulgovat olej a vodu. To znamená, že jeho použití na mastnotu vede k tomu, aby se olej a voda při mytí nádobí smísily, což pomáhá rozpustit všechny skvrny. Peroxid vodíku je na druhou stranu považován za oxidační složku.

V případě, že peroxid vodíku použijete na špinavé nebo čímkoliv zabarvené oblečení, dojde k oxidačnímu procesu, který změní chemickou strukturu molekul, což vede také ke změně jejich samotné barvy. Kombinace tohoto přípravku s mycím prostředkem na nádobí vám tak zaručí, že se nejenže zbavíte veškerých mastnot na vašem prádle, ale také zaschlé špíny a zbarvení.  

Příprava a použití odstraňovače skvrn

Nyní je čas vrhnout se k samotné přípravě tohoto účinného odstraňovače skvrn – pro co největší efektivitu se však ještě před začátek ujistěte, že máte správné výrobky, a to mycí prostředek na nádobí, peroxid vodíku (3%) a samozřejmě rozprašovač. Obě ingredience slijte do odměrky, nejlépe ve stejném množství, a pořádně zamíchejte. Poté směs přelijte do rozprašovače a můžete ji začít používat. Ujistěte se však, že odstraňovač skvrn uchováváte na tmavém místě, protože pokud je peroxid vodíku příliš vystaven světlu, tak se rozkládá. 

sprej
Zdroj fotografie: Pixabay

Použití tohoto odstraňovače skvrn pak již nemůže být jednodušší – prostě jej naneste na skvrnu, přičemž se ujistěte, že je skvrna zcela nasáklá. Poté už stačí směs nechat chvíli působit a nakonec ji setřít (k tomu můžete použít například starý zubní kartáček nebo čistou houbičku na nádobí). Jakmile bude prádlo vypadat podle vašich představ, vyperte jej a máte hotovo! Pokud se vám nepodaří zaschlé skvrny nebo mastnosti vyčistit ani tímto prostředkem, zkuste po jeho použití na skvrny nanést ještě jedlou sodu a poté pokračujte stejným postupem. 

Jaké triky používáte pro odstranění mastnot a zaschlé špíny vy?

Zdroj: TheSpruce