Zbavte se jednou provždy nesmrtelných skvrn od oleje a mastnoty. Při dodržení správného postupu je lze odstranit raz dva z jakékoliv látky - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zbavte se jednou provždy nesmrtelných skvrn od oleje a mastnoty. Při dodržení správného postupu je lze odstranit raz dva z jakékoliv látky

Zbavte se jednou provždy nesmrtelných skvrn od oleje a mastnoty. Při dodržení správného postupu je lze odstranit raz dva z jakékoliv látky

Oblečení znečištěné olejem nebo mastnotou nemusí hned skončit na dně koše. Skvrnu odstraníte pomocí sody nebo křídy.

skvrny na obleceni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vytahujete sváteční pečeni z trouby, zakopnete a nedopatřením na svůj oblíbený svetr vyšplouchnete trochu omastku? Nepanikařte, zachovejte chladnou hlavu a myslete na to, že nic není ztraceno. I mastná skvrna od oleje se dá vyřešit. A nemyslíme tím hned oblečení hodit do kontejneru nebo rozstříhat na hadry. 

Jaká pravidla platí u odstraňování mastných a olejových skvrn 

Vědecká pracovnice Laura Goodman tvrdí, že se musíte podívat na podstatu tekutiny. Oleje a omastek jsou po zchladnutí polotuhé až tuhé. Takže k jejich odstranění bude třeba je opětovně zahřát, aby se pustily dané látky. Podle Goodman je také důležité, na jaké látce se skvrna vyskytuje. Nejhorší je polyester, což je syntetická látka v dnešní době hojně používaná. A už jen proto je dobré vědět, jak si s tímto problémem poradit.  

shirt 1902601 1280
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Nejdůležitější pravidlo zní: skvrnu odstraňujte ve chvíli, kdy se vytvořila. Rozhodně nestačí převléci si triko a říct si, že to uděláte až večer. Čím dřív, tím líp. Pokud totiž skvrna zcela zaschne, je velmi obtížné se jí zbavit.  

Zázrak jménem jedlá soda si poradí i s olejem 

Majitel butiku Patric Richardson je známým poradcem v oblasti prádla. Radí, jak se zbavit zápachu z oblečení či jak se starat o různé materiály, a podává i návody, které vám pomohou odstranit všelijaké skvrny. A právě tento specialista tvrdí, že soda do sebe krásně natáhne všechnu mastnotu. Tuto vychytávku je možné použít i na pohovku nebo kabát. Tedy věci, které se jen tak nedají strčit do pračky. 

 • Na skvrnu umístěte papírovou utěrku nebo ubrousek a přebytečný olej nechte vsáknout. 
 • Poté skvrnu hojně zasypte sodou a nechte den uležet. 
 • Sodu vysajte nebo setřepejte a postříkejte směsí octu a vody. 
 • Nakonec omyjte mýdlem. 
 • Jestliže skvrna přetrvává, postup opakujte, dokud se neztratí. 

Sodu lze nahradit i křídou 

Když není po ruce soda, můžete ji plně nahradit křídou, ale pouze pokud se jedná o menší plochy. Rodiče malých dětí ji jistě mají neustále doma. Křída do sebe také vtáhne mastnotu. Pracujte s ní stejně jako v předchozím návodu, tedy nechte přebytečnou mastnotu nasáknout do ubrousku a poté skvrnu zaprašte křídou. Nakonec látku umyjte nebo vyperte. Tento postup je ideální, pokud jste poprskaní od oleje u vaření. 

chalk 791173 1280
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Jak na zaschlé skvrny 

Jak již bylo zmíněno, snadněji se zbavíte čerstvé mastné skvrny, ale samozřejmě je možné odstranit i skvrny zaschlé. Je to ale podstatně náročnější proces. Někdy však skutečně není čas je ihned řešit, skvrny si můžete také všimnout později anebo na to prostě v náloži denních úkolů zapomenete. Jak napravit své prohřešky? 

 1. Vždy pracujte se suchým oblečením. Takže pokud najdete kalhoty se skvrnou, nenamáčejte je, protože voda by zamezila přístup k oleji.  
 1. Podložte skvrnu kartonem nebo nějakou nepropustnou látkou. Zamezíte tak rozšíření skvrny i na zbytek oděvu. 
 1. Hadřík, kterým budete skvrnu odstraňovat, také ponechte suchý. Pomůže k lepšímu nasáknutí mastnoty. 
 1. Vezměte si do ruky jar, skvrnu jím potřete a lehce prsty nebo kartáčkem zapracujte. Nechte pár minut působit. Tak, jako účinkuje na nádobí, bude i na látce. Pomůže vám ji odmastit. 
 1. Nakonec skvrnu asi po 5 minutách omyjte v teplé vodě. Naplňte pračku a klasicky vyperte. 
 1. Nechte uschnout volně na vzduchu. Zásadně nedávejte do sušičky, dokud si nebudete jisti, že je skvrna pryč. Jinak by se tzv. zapekla, a to by byl konec. Na mokrém oblečení toho není vidět spoustu. Proto pokud byste skvrnu našli, opakujte celý postup s jarem.  
washing machine 2668472 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Co s oblečením, které má staré skvrny 

Vytáhli jste prádlo ze sušičky a teprve u skládání jste zaznamenali následky sobotního vaření? Skvrna je zapečená. I to se ale dá řešit. Musíte jen použít mezikrok s emulzí. Jednoduše kupte výrobek na bázi emulze, protože ta odstraňuje mastné. Skvrnu odstraňte podle návodu výše. Než pak oblečení dáte do pračky, vyčistěte ho ještě emulzí. Poté vyperte.  

Zdroj: Apartment Therapy