V boji proti klíšťatům bez chemie: Psa ochrání jantarový obojek

Klíšťata letos znovu v Česku útočí ve velkém. Pokud si nechcete zahrávat, neměli byste se vydávat na procházku se psem na louku nebo do lesa bez speciálního obojku nebo náramku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aktivita klíšťat je letos mimořádná. Jakmile se ocitnete v listnatých nebo smíšených lesích, kde se jim díky celodenní optimální vlhkosti obzvlášť daří, v podstatě jim neuniknete. Na protivné přenašeče lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy a dalších nemocí narazíte ale i na loukách, v parcích, v zahradách, u rybníků i v jehličnatých lesích. V podstatě se vyskytují všude, kde je tráva vyšší než 20 centimetrů. Na pozoru by se před nimi měli mít lidé i chlupatí mazlíčkové.

Repelent plný chemie bývá častá volba

Pokud vyrážíte se psem na procházku na louku nebo do parku, je vhodné ho před nepříjemnými parazity chránit. Nejběžnějším způsobem jsou repelenty, které klíšťata odpudí. Když za chemické prostředky nechcete utrácet nemalé částky, můžete vsadit na přírodní metody. Skvělou volbou, jak před útokem klíšťat ochránit psa nebo kočku, je jantarový obojek. Jde o stoprocentně přírodní antiparazitní obojek, který je vyrobený z pravého baltského jantaru. Odpuzuje klíšťata a blechy.

Klíšťata se jich bojí jako čert kříže: Mravenčí kyselina jako spolehlivý přírodní repelent

V posledních letech, kdy je riziko přisátí klíštěte kvůli jejich vysokému výskytu u nás opravdu enormní, řeší spousta majitelů domácích mazlíčků, jaká metoda ochrany před parazity je nejúčinnější. V běžných i specializovaných obchodech nebo ve veterinárních ordinacích můžete pořídit nejrůznější přípravky. Třeba spot-on kapky, tablety, šampony, ultrazvukové obojky nebo spreje. Počítejte ale s tím, že obsahují chemické látky, které parazity odpuzují.

Pryskyřice se používá v kosmetice i lékařství

Pro zdraví mazlíčků ale chemické přípravky nejsou ideální. Přírodní způsoby ochrany jsou lepší možností. Jantarový obojek sice nepatří k nejlevnějším, ale ve světě milovníků chlupáčů jde o velký hit. Jantar má totiž skvělé repelentní účinky. Jde o pryskyřici, která se často používá ve šperkařství, kosmetice a lékařství. Na klíšťata má fenomenální účinek. Je vhodná pro člověka i jeho mazlíčka. Lidé mohou jantar proti klíšťatům nosit jako náramek nebo náhrdelník.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jantarový obojek ochrání psy a kočky bezvadně, takže se vyhnete vytahování klíšťat. Surový jantar obsahuje aromatické terpeny, které se vylučují jeho třením o srst zvířete. Pro klíšťata a blechy jsou silice nepříjemné a dokonale je odpudí. V internetových obchodech se dá pořídit za zhruba 400 až 500 korun. Existují ale i levnější metody. Antiparazitární vlastnosti, které klíšťatům velmi znepříjemní život, má i spousta všeobecně známých bylin. Patří k nim například:

  • levandule,
  • hřebíček,
  • citronová tráva,
  • šalvěj,
  • máta peprná,
  • rozmarýn,
  • tymián,
  • meduňka,
  • čajovník,
  • pelargonie,
  • aloe vera.

Domácí repelent vyrobíte snadno

Možná si lámete hlavu, jak s bylinkami zacházet, abyste psa nebo kočku ochránili proti klíšťatům. Návod je ale jednoduchý. Stačí, když hrst sušené byliny povaříte v malém množství vody. Pak necháte nálev vychladnout, scedíte ho, přelijete do nádoby s rozprašovačem a přidáte trochu vinného octa. Nakonec odvarem postříkáte srst a kůži zvířete. Tento přírodní repelent můžete použít i na sebe.

Jak chráníte sebe i mazlíčka před útokem klíšťat?

Zdroj: PowellSowls
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články