Do ČR se dostala život ohrožující kosmetika. Denně ji používá spousta lidí
adbz.cz » Hobby » Do Česka se dostala nebezpečná kosmetika. Lidé ji kupují roky, tahle várka se ale liší. V koupelně ji má skoro každý

Do Česka se dostala nebezpečná kosmetika. Lidé ji kupují roky, tahle várka se ale liší. V koupelně ji má skoro každý

Pokud máte doma tuto kosmetiku, raději ji co nejrychleji přestaňte používat. Hygienici varovali, že může mít vážný dopad na vaši pokožku.

Struktura krému Nivea
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hygienická inspekce nedávno vydala varování před oblíbenou kosmetikou, která může mít velmi vážný dopad na vaše zdraví. Pokud nebezpečné výrobky máte u sebe doma i vy, raději byste je proto měli rychle vyhodit do koše nebo vrátit do prodejny. Hrozí totiž, že poškodí vaši pokožku a způsobí vám příznaky, jako je dle serveru CNN suchost či podráždění kůže a mnoho dalších. Obzvláště na pozoru byste měli být v případě, pokud máte děti.

Oblíbený sprchový krém obsahuje zakázanou složku 

Inspektoři varovali především před produktem „Olio di Argan od značky Tesori d’Oriente“, což je oblíbený sprchový krém, který ve většině obchodů najdete v 250mililitrovém balení. Jeho původ sahá do nedaleké Itálie a riziko pro lidské zdraví představuje zejména proto, že obsahuje zakázanou látku 2-(4-terc-butylbenzyl)propionaldehyd (BMHCA). Ta může dle studií poškodit reprodukční systém, zdraví nenarozeného dítěte a způsobit senzibilizaci kůže.

Přítomnost stejné látky byla dle inspekce zjištěna v šamponech značky Palmolive VITAL STRONG a Palmolive šampon ANTI-FORFORA. Ty jsou baleny ve 350 či 400mililitrových lahvích zelené a modré barvy a do Česka jsou dováženy ze sousedního Polska. Pokud je máte u sebe doma, raději zvažte jejich používání a případně se obraťte na svého praktického lékaře, zda jsou pro vás vhodné – přestože v nich bylo přítomno BMHCA jen velmi málo. 

zena vlasy kondicioner
Zdroj fotografie: Depositpohotos
Šampony oblíbené značky mohou mít vážný dopad na lidské zdraví.

Pozor na alergické reakce

O vážném nebezpečí těchto a dalších výrobků informoval rovněž server dTest na svém blogu s upozorněním, že největší riziko hrozí především dětem. V důsledku jejich používání se u nich může objevit například vyrážka, suchost kůže či nepříjemná svědivost. Dále pak mohou u slabších jedinců způsobit i alergické reakce a další nepříjemnosti.