Jak bez pinzety vytáhnout klíště domácímu mazlíčkovi: Mezi bezpečné patří i způsob s nití nebo stříkačkou

Neohrožujte svého čtyřnohého mazlíčka zbytečným čekáním, až klíště odpadne. Existují způsoby, jak ho snadno vyndáte i bez použití pinzety.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sezóna klíšťat je v plném proudu a vy jste se již možná museli s nějakým „utkat“. Nejvíce parazitů zpravidla „nachytají“ vaši čtyřnozí přátelé. Jestliže klíště včas nevyndáte, vstavujete svého psa nebo kočku riziku přenosu některé z nemocí – boreliózy, dirofilariózy, ehrichiózy a dalších. Podle dat, sebraných v rámci laboratorního průzkumu pozitivity klíšťat, některou z nemocí přenáší až 28 % z nich. Abyste parazita odstranili, nemusíte mít vždy po ruce pinzetu. Zjistěte, jaké jsou další způsoby jeho odstranění.  

Ruka jako první pomoc

Jestliže se nacházíte zrovna mimo domov, nebo u sebe nemáte pinzetu ani speciální nástroj na vyndávání klíšťat, můžete přisátého parazita odstranit rukou. Ideální je mít pro tuto metodu nasazené jednorázové rukavice, ale můžete ji provést i bez nich – na klíště přiložte ubrousek, papírový kapesník či kus látky. Poté prsty s parazitem kývejte ze strany na stranu tak dlouho, dokud se nepustí. Klíštětem netočte, ani ho nemačkejte. Hrozilo by, že z trávicího traktu vyvrhne choroboplodné zárodky.

Netradiční využití nitě

Jestliže se klíštěte štítíte a děsíte se představy, že byste na něj museli sáhnout, můžete se ho pokusit odstranit s pomocí nitě (ideálně režné). Tu si odstřihněte alespoň 30 centimetrů dlouhou – bude se vám pohodlněji držet. Poté si na ní vytvořte smyčku, respektive udělejte uzel, který nedotahujte. Vzniklé očko umístěte okolo klíštěte a opatrně ho dotáhněte. V dalším kroku oběma konci nitě jednoduše otáčejte do té doby, než se klíště pustí. Podrobný postup si můžete prohlédnout ve videu pod článkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V krajním případě pomůže injekční stříkačka

Metodou, která údajně pomáhá k úspěšnému odstranění přisátého klíštěte, je i použití injekční stříkačky. Díky své velikosti je ideální inzulinová injekční stříkačka, které odřízněte část bezprostředně za jehlou. Získáte tak válec s pístem, ten přiložte na kůži zvířete tak, aby přisáté klíště bylo uvnitř. Poté jednoduše vytahujte píst, čímž vytvoříte podtlak, který způsobí parazitovi značné nepohodlí. Po tomto zásahu by se měl začít sám pouštět a vy byste ho měli snadno odstranit pomocí ruky.

Zvíře po zbavení klíštěte sledujte

Jakmile vašemu psovi či kočce parazita (kterýmkoliv způsobem) vyndáte, nezapomeňte ránu vydezinfikovat a svého mazlíčka po několik následujících dní sledujte. Jestliže bude mít zvíře extrémně tmavou moč, horečku, bude se třást, nebo bude velmi neklidné, zajděte s ním k veterináři. V těchto případech je velmi pravděpodobné, že klíště bylo nakažené a u vašeho čtyřnohého přítele se rozvíjí některé z přenášených onemocnění.

Co považujete za vhodnou prevenci proti klíšťatům?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články