Vypočtěte si, kolik kalorií by měl přijmout váš pes | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Kolik by váš pes měl přijmout denně kalorií s ohledem na jeho velikost ? Prodlužte mu život až o 5 let tím, že ho nebudete přejídat

Kolik by váš pes měl přijmout denně kalorií s ohledem na jeho velikost ? Prodlužte mu život až o 5 let tím, že ho nebudete přejídat

Výchova psa není vždy jednoduchá a musíte toho dělat opravdu hodně, aby byl spokojený. Pokud si nevíte rady, kolik toho má za den sníst, vypočítejte si to.

sypani psiho zradla do misky
Zdroj fotografie: Freepik

Štítky na krmivech pro psy sice obsahují nějaký přehled toho, kolik by měl váš mazlíček zkonzumovat, přeci jen to ovšem není nic přesného. Pokud tedy chcete zjistit ideální počet kalorií, který by měl váš pes sníst, jednoduše si jej vypočítejte v následujících několika krocích. Je to jednodušší, než může na první pohled vypadat.

Jaké mají psi kalorické potřeby

Stejně jako lidé a všechna ostatní zvířata, tak i psi potřebují denně přijmout určitý počet kalorií, aby měli energii a udrželi si zdravou váhu. K udržení jeho požadavků potřebujete umět vypočítat jeho energetickou potřebu v klidu a také kalorie, které jsou potřeba na udržení energie. To vypočítáte za pomoci váhy vašeho psa.

stastny pes v prirode
Zdroj fotografie: Freepik

Jak vypočítat klidovou energetickou potřebu

Klidová energetická potřeba (KEP) je základní energie potřebná k udržení základních tělesných funkcí, jako je krevní oběh, metabolismus, trávení a dýchání. Tento výpočet je celkem jednoduchý a zvládne jej naprosto každý bez sebemenších problémů, jelikož na něj existuje pevně daná rovnice. Budete potřebovat vynásobit 70 krát hmotnost psa umocněnou na 3/4. Vzorec vypadá nějak takto:

  • 70 * (kg) 0,75 = KEP

Jak vypočítat energetickou potřebu pro růst

Energetická potřeba pro růst (EPR) zahrnuje kalorie dohromady s těmi, které nejsou obsažené ve vzorci KEP. Jedná se zde také o energii potřebnou pro aktivitu, růst a celkovou údržbu zdraví. Tento vzorec je trošku složitější z toho důvodu, že potřebujete více uvažovat o tom, jak budete násobit, ale určitě to zvládnete. Pro jeho výpočet budete muset KEP vynásobit číslem X, které si hned osvětlíme.

  • X * KEP = EPR
pes ji lidske jidlo
Zdroj fotografie: Freepik

Chcete-li správně odhadnout číslo, které má zastoupit znak X, musíte vzít v úvahu úroveň aktivity psa, jeho životní fázi a jakékoliv zdravotní okolnosti, které by jej mohly ovlivnit. Tento přehled by vám s tím měl mírně pomoci:

  • U kastrovaného psa platí X = 1.6
  • U netknutého psa platí X = 1.8
  • U těhotné fenky platí X = 1,6-2
  • U kojící fenky platí X = 2-6
  • U štěněte platí X = 2-3
  • U starého psa platí X = 1,6 
  • Pes s nadváhou, u kterého chcete dosáhnout hubnutí, bude mít X = 1
  • Sedavý pes náchylný k obezitě bude mít X = 1,2-1,4
pes kouka do prazdneho talire
Zdroj fotografie: Freepik

Pokud tedy máte starého psa, který váží 50 kilo, jeho KEP bude 70 * (50) 0,75 = 1 316 kalorií. Toto číslo následně vynásobíte 1,6, jelikož, jak už bylo zmíněno, se jedná o psa v důchodovém věku. Rovnice bude vypadat takto: 1,6 * 1316 = 2 105 kalorií. O výsledném údaji byste se vždy měli pro jistotu pobavit s vašim veterinářem.

Zdroj: Thesprucepets