Když pes nepřijde na zavolání, neudělejte zásadní chybu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Tohle je největší chyba, kterou děláte, když vás pes neposlouchá. On si vaše chování vykládá jinak

Tohle je největší chyba, kterou děláte, když vás pes neposlouchá. On si vaše chování vykládá jinak

Příjemné venčení psa se může zvrtnout v emocionálně hodně vypjatou situaci, pokud zvíře neposlechne povel, který mu dáváte. Zachovejte ale chladnou hlavu.

zrzavy maly pes
Zdroj fotografie: iStock

Pokud vás chlupatý mazlíček neposlouchá a dělá si, co chce, pravděpodobně chybujete při jeho výcviku. Existuje přitom spousta informací o tom, jak psa trénovat, aby reagoval na vaše povely. Můžete jej naučit v podstatě cokoli, ale musíte být trpěliví, důslední a vyvarovat se chyb. Jestliže nechcete zažívat frustraci z toho, že na vaše zavolání zvíře nepřiběhne, rozhodně byste neměli dělat jednu obrovskou a častou chybu.

Pes si může myslet, že to je hra

Zásadní pochybení, kterého se dopustí snad každý majitel psa, je vlastně velmi prozaické. Jdete ven a necháte psa bez vodítka volně pobíhat. Jakmile jej zavoláte, zkrátka nepřiběhne. I když svou snahu opakujete, jiný výsledek se nedostaví. Logicky ve vás v takové chvíli roste vztek. Křičíte čím dál více, ale pejsek si z toho nic nedělá. Vesele se prohání po okolí, očichává vše možné a vrtí ocasem.

Dokonce se vám může zdát, že vás zvíře provokuje. Čím hlasitěji a vehementněji ho voláte, tím více vypadá rozdováděně. Jako kdyby to pro něho byla forma hry a škádlení. Přiběhne k vám blíže, natáhnete se po něm, ale v tu chvíli uskočí a je opět v trapu. Zřejmě v té době už máte brunátný obličej, křičíte, vztekáte se a zuříte. Psa to však moc nezajímá a vesele skotačí dál.

Až přijde, netrestejte jej

Když je mazlíček dostatečně vyřáděný, nebo se už nudí, najde si vás a přijde. V tom okamžiku drtivá většina majitelů udělá klíčovou chybu. Začne totiž psovi hned spílat a nadávat, případně jej potrestá. To je však veliká chyba, kterou nedělejte. Zvíře k vám přece přišlo, proto si myslí, že ho trestáte za jeho návrat. Není v jeho silách pochopit, že mu nadáváte za to, co se stalo před půl hodinou.

zena pes megafon
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pochopitelně máte vztek a neudržíte se. Když se však vžijete do myšlení svého mazlíčka, snáze se na situaci budete dívat s nadhledem a nezačnete vyvádět. Netrestejte jej, ignorujte, že vás neposlechl a nepřišel k vám na zavolání. Jiná věc je, kdyby se vám podařilo jej odchytit. Pak si neberte servítky a klidně mu vynadejte. Pokud jej však nalákáte na pamlsek a on přijde, psa netrestejte, protože ztratíte jeho důvěru.