Tohle je největší chyba, kterou děláte, když vás pes neposlouchá. On si vaše chování vykládá jinak

Příjemné venčení psa se může zvrtnout v emocionálně hodně vypjatou situaci, pokud zvíře neposlechne povel, který mu dáváte. Zachovejte ale chladnou hlavu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud vás chlupatý mazlíček neposlouchá a dělá si, co chce, pravděpodobně chybujete při jeho výcviku. Existuje přitom spousta informací o tom, jak psa trénovat, aby reagoval na vaše povely. Můžete jej naučit v podstatě cokoli, ale musíte být trpěliví, důslední a vyvarovat se chyb. Jestliže nechcete zažívat frustraci z toho, že na vaše zavolání zvíře nepřiběhne, rozhodně byste neměli dělat jednu obrovskou a častou chybu.

Pes si může myslet, že to je hra

Zásadní pochybení, kterého se dopustí snad každý majitel psa, je vlastně velmi prozaické. Jdete ven a necháte psa bez vodítka volně pobíhat. Jakmile jej zavoláte, zkrátka nepřiběhne. I když svou snahu opakujete, jiný výsledek se nedostaví. Logicky ve vás v takové chvíli roste vztek. Křičíte čím dál více, ale pejsek si z toho nic nedělá. Vesele se prohání po okolí, očichává vše možné a vrtí ocasem.

Dokonce se vám může zdát, že vás zvíře provokuje. Čím hlasitěji a vehementněji ho voláte, tím více vypadá rozdováděně. Jako kdyby to pro něho byla forma hry a škádlení. Přiběhne k vám blíže, natáhnete se po něm, ale v tu chvíli uskočí a je opět v trapu. Zřejmě v té době už máte brunátný obličej, křičíte, vztekáte se a zuříte. Psa to však moc nezajímá a vesele skotačí dál.

Až přijde, netrestejte jej

Když je mazlíček dostatečně vyřáděný, nebo se už nudí, najde si vás a přijde. V tom okamžiku drtivá většina majitelů udělá klíčovou chybu. Začne totiž psovi hned spílat a nadávat, případně jej potrestá. To je však veliká chyba, kterou nedělejte. Zvíře k vám přece přišlo, proto si myslí, že ho trestáte za jeho návrat. Není v jeho silách pochopit, že mu nadáváte za to, co se stalo před půl hodinou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pochopitelně máte vztek a neudržíte se. Když se však vžijete do myšlení svého mazlíčka, snáze se na situaci budete dívat s nadhledem a nezačnete vyvádět. Netrestejte jej, ignorujte, že vás neposlechl a nepřišel k vám na zavolání. Jiná věc je, kdyby se vám podařilo jej odchytit. Pak si neberte servítky a klidně mu vynadejte. Pokud jej však nalákáte na pamlsek a on přijde, psa netrestejte, protože ztratíte jeho důvěru.

Jaké triky máte pro výcvik psa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Do restaurace se vloupal muž v kapuci, aby si odnesl tržbu. Majitel místo volání policie nabídl zloději práci
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen