Malá pracovna se složí, když není používaná | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Kancelář tak trochu jinak: Pokud zrovna není používaná, složí se jako bedna. Umístění na odlehlém místě nabízí spoustu soukromí, i přes své kompletně prosklené stěny

Kancelář tak trochu jinak: Pokud zrovna není používaná, složí se jako bedna. Umístění na odlehlém místě nabízí spoustu soukromí, i přes své kompletně prosklené stěny

Pracovní prostor je pro spisovatele velmi důležitý, což si uvědomil i majitel této kabiny. Pracovna obsahuje malou kuchyni, ukrytou postel a také pohodlnou koupelnu.

spisovatel dum
Zdroj fotografie: Se souhlasem Tim Bies

Toto úžasné pracoviště stojí v současné době na washingtonském ostrově San Juan a nabízí všechen komfort domova. Tato chatka slouží primárně jako přenosné pracoviště pro spisovatele a má rozlohu 46 metrů čtverečních. Kompaktní prostor nabízí posezení u kamen na dřevo, skrytou postel a hlavně stěny, které se při převozu dají sklopit.

Dům i přenosná pracovna na ostrově

Spisovatel vlastní na ostrově také dům, a to na pobřeží False Bay. Tuto pracovnu má v současnosti asi 90 metrů od domova, schovanou v houštinách kapradin a tichomořského tisu. Tuto pracovnu navrhli architekti z firmy Olson Kundig Architects a přidali do ní i postel, aby se zde mohl autor také ubytovat. Většinu struktury tvoří měkká ocel natřená černou barvou. Architekti se inspirovali ve stavbách architekta Pierra Koeniga.

prevozna pracovna krb
Zdroj fotografie: Se souhlasem Tim Bies

A opomenuta nebyla ani ekologičnost. Střecha z PVC totiž shromažďuje dešťovou vodu a odvádí ji do odtoku pro zavlažování pozemku. Půda v této oblasti je hodně kamenitá a lití běžné základové desky by vyšlo příliš draho. Celá kabina je proto postavena na ocelovém rámu, který v současnosti leží na betonových pilířích. V zadní části, kde se nachází kuchyně a koupelna, je rám zakrytý. Tím jsou chráněny vodovodní trubky a přívod elektřiny.

Kabina lze jednoduše složit

Kabina má čtyři stěny, kterými se dá utěsnit v případě, že ji nebude delší dobu nikdo obývat. V rozloženém stavu fungují stěny jako terasa, obíhající kolem celého domu. Ve složeném stavu zase chrání velká okna před poškozením během převozu. Stěny se zvedají pomocí kladek s převody, které obsluhují elektrické motory. Pro utěsnění kabiny tak stačí pouze zmáčknout tlačítko. 

Prostor uvnitř vyhřívají dánská kamna na dřevo, u kterých stojí také socha z naplaveného dřeva z místní pláže. Malý kuchyňský kout a koupelna jsou za zdí, v níž je schovaná postel. Součástí kuchyně je také malá lednice, dřez a varná deska na přípravu kávy. Dům je téměř celé prosklený a denního světla je tak uvnitř vždy dostatek. Velká francouzská okna pomohou docílit pocitu, že člověk pracuje přímo venku. A jako třešničku na dortu najdeme v zadní části domu i úschovnu na kajak.

A o jaká vylepšení byste svou venkovní pracovnu rozšířili vy?

Zdroj: Houzz