V boji s inflací: Chytré triky, jak při běžném nákupu ušetřit stovky korun. Není potřeba se omezovat
Obchody jsou všemi svými prvky nastavené tak, abyste v nich utratili co nejvíce peněz. Jakmile ale víte, jak tento systém funguje, odolat není už takový problém.
Obsah článku
Staré rčení říká, že není dobré dělat rozhodnutí s prázdným žaludkem. Platí to i pro jakékoli nakupování, protože jste tlačeni svými základními pudy, nikoli racionální úvahou. Pokud si ovšem předem promyslíte, co opravdu potřebujete, a budete se toho držet, zvládnete nákup bez problémů. Supermarkety jsou přímo katedrálou současného konzumu, čím větší, tím hůře pro zákazníka. A stejně jako ony zkoumají chování návštěvníka, můžete se vy naučit jejich triky.
Potraviny na váhu
Tímto krokem ušetříte nejen svou peněženku, ale také životní prostředí. Vážené či měřené potraviny jsou výrazně levnější. Kromě toho jste také přímo u procesu a například v masně ovlivníte, co všechno skončí ve vašem balení.
Hotovým jídlům se vyhněte obloukem
V supermarketech prodávaná hotová jídla jsou kvůli průmyslové výrobě přímo semeništěm chemikálií a o nějakém zdravotním přínosu nemůže být řeč. Za stejnou cenu, za jakou pořídíte jednu takovou porci, můžete často sehnat základní suroviny, z nichž uvaříte jídlo pro tři osoby.
Levnější doplňující zboží
Během plánovaného nákupu můžete zjistit, že přísada – například omáčka – stojí výrazně víc, než jste čekali. V dosti případech se ale dá najít levnější alternativa. Například klasický květák umí snadno zastoupit brokolici.
Produkty vlastní značky
Mnoho obchodních řetězců už nabízí cenově velmi přiměřené vlastní značky potravin i dalších produktů. Protože jde o jejich vizitku, volí co nejlepší kvalitu v příjemné cenové hladině.
Reverzní cenové uvažování
Pokud jste striktně omezeni rozpočtem, je potřeba se adekvátně myšlenkově naladit. Neptejte se tedy: „Jak mohu nejlevněji získat všechno, co chci?“ ale „Kolik si toho mohu dovolit za částku XY?“ Dlouhodobý lov toho nejlevnějšího vypadá sice přínosně, vaše tělo vám ale nejspíš nepoděkuje.
Méně masa v jídelníčku
Jestli nejste na maso vyloženě vysazení a nepotřebujete ho každý den, můžete ho celkově kupovat méně. Jakmile rozumně vyvážíte v nákupním seznamu maso a zeleninu, dostanete se nejspíš do přijatelnějších cenových hladin. Pomohou i potraviny na bázi obilí.
Nevyhazujte zbytky jídla
Plýtvání potravinami je celosvětový a zcela systémový problém. Vyvěrá z naší nadměrné spotřeby a také velmi mizerného nastavení chování spotřebních řetězců. Například v USA si prakticky nejde koupit něco jiného než celé balení sýrů nebo šunky. Naše cílené zabalení několika dekagramů šunky tam prostě neexistuje, buď celé, nebo nic. Nakupujte jen to, o čem víte, že to v rámci několika dní můžete spolehlivě spotřebovat nebo dále využít.
Sledujte akce a slevy
Prakticky veškeré supermarkety mají dnes věrnostní kartičky, akční nabídky a také aplikace s různými kupony. Pravdou je, že i prostou registrací do takového systému můžete ušetřit několik korun na mnoha položkách. Mnohdy je to ve výsledku více než velká sleva na dvou nebo třech produktech.
Držte se seznamu
Doma si v klidu sepište, co opravdu potřebujete. V obchodě se pak nenechte zlákat slevou na věci, které vás předtím ani nenapadly. Pokud jdete jen pro dvě mléka, půlku chleba a plátkový sýr, a odcházíte se dvěma plnými taškami, platí pro vás právě tohle. Naučte se překonat hrozbu impulsivního nákupu.
udalosti247.cz
3 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h