Obec vám dá královskou odměnu za to, že v ní bydlíte. Zkontrolujte si, jestli na peníze taky nemáte nárok

Jak české obce řeší pomalý nárůst obyvatel? Nabízí motivační poplatek těm, kdo si přihlásí trvalý pobyt! Zjistěte, zda máte na tento poplatek nárok i vy.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Některá místa v České republice se potýkají s velmi pomalým nárůstem obyvatel trvale přihlášených k pobytu na svém území. Rozhodla se proto nalákat obyvatele novým motivačním poplatkem. Jedním z nich je i Nové Strašecí na Rakovnicku, jak informuje web této obce.

Příspěvek k trvalému pobytu

Počet obyvatel v Novém Strašecí se momentálně pohybuje kolem 5 700. Za poslední dekádu počet obyvatel vzrostl o zhruba 400 lidí, jak uvádí rakovnický Deník, což je sice nárůst, ale spíše pozvolný a nijak výrazný. A to navzdory tomu, že má Nové Strašecí vzrůstající potenciál, především díky výhodnému umístění. Nachází se v blízkosti sjezdu z dálnice D6 v dobré dojezdové vzdálenosti od Prahy. 

Počet obyvatel v každé obci se sčítá pouze z osob, které zde mají nahlášený trvalý pobyt. A od počtu obyvatel se také odvíjí příspěvek státu pro každou obec. Platí, že čím víc obyvatel, tím větší příspěvek, a tím více příležitostí k rozvoji města. Nové Strašecí se proto rozhodlo, že zkusí ty, kteří zde žijí bez trvalého bydliště, nalákat motivačním příspěvkem, který nově nabízí každému obyvateli, jenž si v Novém Strašecí přihlásí trvalý pobyt. 

Usměvavá žena s českými bankovkami iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé obce v Česku zavádějí motivační poplatky, aby přilákaly více obyvatel přihlásit se k trvalému pobytu.

Podmínky

Není to samozřejmě jen tak. Je nutné splnit pár jednoduchých podmínek a já vám nyní odhalím, které to jsou. Obyvatelé, kteří žijí v Novém Strašecí alespoň 12 měsíců a déle, aniž by zde měli přihlášený trvalý pobyt, mohou od města dostat příspěvek ve výši 2 000 Kč, pokud tak učiní. A to za každou přihlášenou osobu. Musí se ovšem přihlásit v časovém rozmezí od 1. prosince 2023 do 31. prosince 2024. 

Poté vyplní žádost o příspěvek, včetně čestného prohlášení, v předepsaném formuláři. Ten je k dispozici elektronicky na webových stránkách města, případně i ve fyzické podobě na podatelně Městského úřadu, kde se žádost také odevzdává. Přihlášení k trvalému pobytu se dá vyřídit rovnou i s podáním žádosti o příspěvek, není třeba na nic čekat. 

Další obce nabízející příspěvek

Nové Strašecí není jedinou obcí, která se rozhodla na tuto strategii vsadit. Podpořit nárůst počtu obyvatel tímto způsobem zkouší také obec Žacléř na Trutnovsku nebo Třemošnice na Chrudimsku, kde za přihlášení trvalého bydliště získáte příspěvek ve výši 5 000 Kč, jak uvádí web iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články