Umístěte do koupelny hřebíček a zbavíte se otravného problému
adbz.cz » Hobby » Jak se bez chemie zbavit rybenek: Stačí pár kusů hřebíčku a mají utrum

Jak se bez chemie zbavit rybenek: Stačí pár kusů hřebíčku a mají utrum

Ve vlhkých tmavých místech domu se daří především plísním, které jsou ideálním stanovištěm rybenek. Maličcí tvorové nejsou škodliví, ale jejich výskyt je nepříjemný.

Ryběnka obyčejná domácí škůdce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zbavit se jich je pro mnohé hospodyňky nadlidský úkol, ale díky jednoduché vychytávce to určitě dokážete. Rybenkám se líbí v místnostech a zákoutích domácnosti, kde je spíše tma a vlhko. Jedná se tedy o sklepení a chodby, bohužel ale i koupelnu a toaletu. I když lidskému zdraví neškodí, při pohledu na ně se neudělá člověku dobře.

Rybenky vás předem varují

Je dokázáno, že mají i sebemenší živočichové zvláštní schopnosti. V případě rybenky je to fakt, že signalizuje, že se v domě vyskytuje nadměrná vlhkost a s ní i plíseň. Naše babičky zase říkávaly, že rybenky se vyskytují tam, kde je až moc uklizeno. Požírají totiž drobné pavouky, škvory či stonožky. Pár rybenek nikomu nevadí, jenomže ve větším množství se jedná o nevábnou záležitost, a to především v momentu, kdy k vám přijde návštěva.

Při úklidu buďte důslední

Jestliže se chcete rybenek mermomocí zbavit, máme pro vás nenáročný postup. Předtím se však zamyslete nad tím, proč se k vám tito živočichové nastěhovali. Jako prevence je důležité pravidelné a dlouhé větrání nebo důsledné vytírání všech těžko dostupných míst, jako jsou rohy. Voda se usazuje všude a pak začne místo plesnivět, což rybenkám vyhovuje. Dokonce se usazují i v koupelnových předložkách. Není od věci je odstranit či vytřepávat.

koreni hrebicek
Zdroj fotografie: Pixabax

Zaútočte na rybenky hřebíčkem

V každé domácnosti se nachází hřebíček, protože se jedná o oblíbené aromatické koření. Nesmí scházet ve svařáku, perníčcích ani rajské omáčce. Je cenným zdrojem antioxidantů, pyšní se analgetickými a antibakteriálními účinky. Je pravda, že někomu nevoní, dokonce na něj působí vůně a chuť dávivě. Tak nějak je to i v případě rybenek.

Nastražte na ně voňavou past

Vlivem výrazné vůně se rybenkám hřebíček nezamlouvá, protože je pro ně nesnesitelná. Postačí, když všude po koupelně rozmístíte malé misky s hřebíčkem, klidně i do rohů na toaletě a na chodbě. Po čase uvidíte, že jste se nevítaných hostů zbavili a jen tak se k vám nevrátí. Všechen hřebíček však nevypotřebujte a nechte si ho na svařené víno nebo z něj uvařte domácí ústní vodu.