Sůl pohltí veškerou vlhkost. Díky tomu se okna nebudou rosit a plíseň ani nedostane šanci

Kondenzace na oknech, kterou způsobuje nadměrná vlhkost v domě, je velkým problémem. V jejím důsledku se v domě tvoří plísně, jež jsou nebezpečné pro vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Ke kondenzaci vzduchu na oknech dochází, když se studené okno potká s teplým vzduchem uvnitř místnosti. Okno je pak orosené a je přes něj špatně vidět. Po utření je kondenzát zpět během několika chvilek a vy už si nevíte rady, co s tím. Nejenže je to nevzhledné, ale může to být i zdraví ohrožující, jelikož z vlhkosti se tvoří plísně, které pro dýchací ústrojí člověka nejsou zrovna ideální.   

Kde se kondenzace vyskytuje nejvíce 

Vzduch kondenzuje na oknech s jednoduchým i dvojitým zasklením a nejvíce se projevuje v místnostech, kde se nadměrná vlhkost vyskytuje přirozeně. Tedy v koupelně a také v kuchyni. V těchto místnostech je příliš mnoho vlhkosti a teplota v nich je mnohem vyšší než teplota na vnitřku skel. Teplý vzduch kondenzuje na studených oknech a mění se na vlhkost – kondenzaci.  

Během zimních měsíců se kondenzace může objevit např. i v ložnici, když váš teplý dech naráží na studený povrch okna. Vzduch se nemusí srážet jen na oknech. Tam, kde jsou okna s dvojitým zasklením, často dochází ke kondenzaci i na přilehlých omítkách. Může se projevit také na místě, kde je chladnější teplota než v okolní vlhké místnosti, tedy například uvnitř skříně, která je umístěná na vnější straně domu. Pokud se sražený vzduch rychle neodstraní, obsah skříně se pravděpodobně zničí.  

Jak se sraženým vzduchem co nejrychleji zatočit 

Nejmenší problém, který kondenzace způsobuje, je neprůhlednost oken. Mezi ty větší a podstatnější pak patří poškození materiálu, z něhož jsou okna vyrobena. Nepřetržitá kondenzace se hromadí okolo okenních rámů, a pokud jejich povrchová úprava není v nejlepší stavu, vytvořená plíseň rám okna pravděpodobně zničí. Plíseň je pak zdraví velmi škodlivá, a proto je důležité se s kondenzací co nejrychleji vypořádat.  

plíseň na okně iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejrychleji se jí zbavíte, pokud budete doma pravidelně a intenzivně větrat. Hlavním záměrem je snížit vlhkost v domě, proto můžete využít i různé digestoře či ventilátory. Můžete vyzkoušet i přírodní metody a pořídit si domů některou z vlhkomilných rostlin, mezi něž patří např. bromélie nebo orchideje. A v neposlední řadě, pokud uvažujete o rekonstrukci obydlí, pamatujte, že čím víc je dům uzavřený a izolovaný, tím míň může vlhkost z vašeho obydlí odcházet. 

Nejméně se vzduch sráží na oknech s dvojitým sklem, která jsou navíc energeticky minimálně náročná. Investice do nových oken v domě je sice vyšší, ale časem se vám mnohokrát vrátí v mnohem nižší spotřebě tepla. Pokud i přesto bojujete s kondenzací u těchto oken, na vině je nejspíše těsnost okna, kterou je zapotřebí urychleně vyřešit.  

zavařovací sklenice plná soli iZdroj fotografie: Pexels

Sůl pomůže zbavit se vlhkosti

Ideálním způsobem, jak se zbavit vlhkosti téměř ve všech místnostech v domě, je také použití kuchyňské soli. Jde o přírodní látku, která má vynikající absorpční vlastnosti, to znamená, že dokáže velmi dobře vsakovat vodu a okolní vlhkost. Stačí, když položíte misku se solí například na okenní parapet. Pokud ji přikryjete gázou připevněnou gumičkou, zabráníte tak jejímu vysypání. Umístěním misky se solí pod postel můžete zbavit vlhkosti také ložnici. Nemusíte se bát použít hrubozrnnou sůl, udělá vám stejnou službu.

Jaká máte doma okna?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články