Zabraňte praskání rajčat během dozrávání | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Řiďte se dvěma radami našich babiček a sklízejte gigantická červená rajčata bez trhlin po celé léto. Už nikdy neprasknou, ani nevytečou

Řiďte se dvěma radami našich babiček a sklízejte gigantická červená rajčata bez trhlin po celé léto. Už nikdy neprasknou, ani nevytečou

Spousta lidí si v létě pochutnává na rajčatech, která často praskají a vytékají. Tomu však můžete zabránit pomocí těchto tipů.

rajcata
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud také na zahrádce pěstujete keříky rajčat, určitě se vám již stalo, že jste jednoho dne přišli k záhonu a našli zde spoušť. Přes noc plody popraskaly, vytekly, vyschly, a vy už je tak můžete jen vyhodit. Tomuto však můžete snadno předejít, a nebudete tak muset rozšiřovat svůj kompost nebo plnit popelnici. Stačí přitom jen nastavit vhodné podmínky, za nichž se bude rajčatům dařit.

Většinou za to může zalévání

Praskliny na plodech zpravidla naleznete po vydatných deštích, když keř stojí dlouhé hodiny v několika centimetrech vody. S tím vám pomohou bojovat vyvýšené záhony, na nichž budete rajčata pěstovat. Často stačí okolní zem lehce okopat a utvořit okolo rostlinky kopeček, který bude odvádět dešťovou vodu pryč od rajčat. Pak se nemusíte bát, že by se keře utopily v přívalu vody.

rajcata nuz dest
Zdroj fotografie: Unsplash
Rajčata nejčastěji praskají při silných deštích.

Zároveň však nesmíte zapomínat rajčata pravidelně zalévat, jelikož by mohla popraskat i v důsledku velkého sucha. Minimálně jednou za dva dny byste měli přijít s konví a důkladně půdu zvlhčit. Pokud panují vyšší teploty, bude zapotřebí rajčata zalévat každý den a kontrolovat, jestli mají dostatek vláhy. To zjistíte například tak, že strčíte prst do země a zkusíte, zda není suchá.

Stačí jen včas sbírat

Prasklé rajče nemusí být nutně problém, zvláště pak pokud ještě neteče a nepustil se do něj hmyz. Pokud vidíte, že je jeden plod v nepořádku, okamžitě ho seberte a ideálně hned zpracujte. Prasklá rajčata jsou totiž náchylnější na hniloby a jejich vytékající šťávy lákají hmyz. Musíte tak červený plod sebrat ihned v tu chvíli, kdy zpozorujete, že je s ním něco v nepořádku.

rajcata plody ker ruka
Zdroj fotografie: Unsplash
Zralé plody sbírejte okamžitě.

Zároveň můžete praskání předejít i tak, že budete průběžně sbírat krásné červené plody, aby nepřezrály. Jindy se stačí řídit počasím a když zjistíte, že se na vás žene bouřka či vlna veder, sklidíte všechna rajčata, která by již potenciálně bylo možné zkonzumovat. V salátu pak sice nebudete mít všechny plody tak měkké, jak jste zvyklí, ale spoustu jich zachráníte.

Zdroj: TheSpruce